Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(12. 3. 1985)


Problém č. 478

B. Ellinghoven a K. Widlert

Vypísanie 3. WCCT 1984









Mat 3. ťahom, Circešach



Kontrolná notácia: b. Ka2 Sf3 Jc6 Pb4 (4), č. Ka4 Jf2 Pb5 d3 e6 (5), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom – circešach. Riešenie (začína sa ťahom 1.Sh5) pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Knihy za riešenie problému č. 469 vyhrávajú: Tomáš Havlík z Košíc, Alojz Kubaský zo Spišskej Teplice a Eugen Pavlovský z Prahy.

Riešenie problému č. 475 (Macleod): 1.Va4 Ja6+ 2.V:a6 b4 mat, 1.Dg7 Jd7+ 2.D:d7 d4 mat. Vedľajšou, ale významnou funkciou čistých tempových ťahov jazdca je diferencovať odťah čiernej veže, resp. dámy.

Už po druhý raz sa dostal "na pretras" vo svetovej súťaži circešach (téma G1): Trojťažka, v ktorej prvý ťah čierneho otvára líniu z poľa, kde sa v rámci druhého ťahu čierneho "znovuzrodí" biela figúra (nie je však prípustný odchod čierneho kameňa priamo z tohto poľa). V mate sa využije pohyblivosť znovuzrodenej figúry po otvorenej línií (a to alebo jej ťahom po tejto línii, alebo pôsobením na pole, alebo väzbou čierneho kameňa, alebo batériovým matom). Stručné pravidlá circešachu: Každý braný kameň sa postaví na svoje základné pole, pritom pešiak na tom istom stĺpci, kde bol braný, jazdec, strelec a veža na pole tej istej farby ako pole brania. Ak je základné pole obsadené, braný kameň sa odstráni zo šachovnice. Brať sa nesmie, keby príslušné premiestnenie braného kameňa znamenalo šach vlastnému kráľovi.


Vzad <<  >> Vpred