Vzad <<  >> Vpred

Šach – Mat – Pat

( 3. 1. 1991)


David Shire – známy anglický šachový skladateľ žijúci v Canterbury sa našim čitateľom už predstavil skladbou č. 26 z 25. októbra 1990, ktorá sa našim riešiteľom veľmi páčila. V dnešnom ďalšom originálnom príspevku opäť spracoval pseudo–leGrandovu tému vo forme zvodnosti a riešenia (treba si všímať hrozbu v tematickej zvodnosti a v riešení, pričom hrozba z riešenia sa objaví ako mat zo zvodnosti ako mat v riešení – no vždy po inej tematickej obrane). Riešitelia, ktorí riešili skladbu č. 26 tak majú možnosť porovnať ju s dnešným originálom. Ktorá z nich sa vám viacej páčila?



Skladba č. 36

David Shire, Veľká Británia

Originál pre Slovenský denník









Mat 2. ťahom



Kontrolná notácia: biely Ka6 Da2 Vf6 Sb4 Je7 Pd3 d5 g5 (8 kameňov), čierny Ke5 Dh2 Vd8 Sd1 Jd4 Pa3 a7 b6 e2 g2 h3 h7 (12 kameňov) – biely začne a po každom ťahu čierneho dá ihneď mat.

Dvoch správnych riešiteľov odmeníme knihami, ak nám správne riešenie zašlete najneskôr do 12 dní na adresu redakcie Slovenského denníka, Martanovičova 25, 819 32 Bratislava s poznámkou ŠACH–MAT–PAT pri adrese.

Riešenie skladby č. 30 (Gvozdják) z 22. novembra 1990. Zvodnosť 1.D:g5? hrozí 2.Vc3 (A) mat, 1...Kd4 2.Vc4 (B) mat, 1...Kf2 2.Vc2 (C) mat, viazne na 1...b6! Rieši 1.S:b7 hrozí 2.Vc4 (B) mat, 1...Kd4 2.Vc2 (C) mat, 1...Kf2 2.Vc3 (A) mat, 1...K:f4 2.D:g5 mat. L. Salai, Martin: Skrátená (hrozbová) Lačného téma spracovaná pomocou bielej batérie. Myšlienka, ktorá stále upúta a zaujme. MUDr. A. Brídzik, Humenné: Zvodnosť berie kráľovi voľné pole (f4) – v riešení je to už perfektné. Hrozba (2.Vc4 mat) je iba zdanlivá (keby neťahal čierny). Po ťahu čierneho pešiaka g5 ide vlastne 2.Vc~ mat, čo skladbe neuberá na hodnote. M. Horniaček, Bratislava: Pekná skladba. Úvodník síce drasticky znemožňuje obranu vyvracajúcu zvodnosť, zároveň však zabraňuje duálu po 1...Kd4. R. Meliš, Žilina: Autorovi už len ostáva splniť úlohu, aby aj tie naše sídliská mali takú dobrú konštrukciu. B. Moravčík, Banská Bystrica: V porovnaní s viacerými predtým publikovanými prácami chudobnejší obsah, aj keď má tiež svoj pôvab. Ing. J. Tereščík, Okoličné: Nie veľmi efektný, ale účelný úvodník. M. Žemla, Šulekovo: Veža pekne pracovala. J. Janočko, Humenné: Sila väzby zabránila kráľovmu úniku. J. Sloboda, Bratislava: Pekne skrytý úvodník. J. Vašičkanin, Hažin nad Cirochou: Všetky pokusy bieleho marí čPb7 – preto ho treba zlikvidovať rovnako, ako sa to robí v praktickom šachu. M. Bednár, Kurima: Pre normálneho riešiteľa nič moc, ale pre riešiteľa, ktorý hľadá hĺbku je to krása jednej hrozbovej témy. M. Nemček, Vrútky: Všetko obstaráva batéria Sa7/Vc5. Technicky náročné, ale estetika pokrivkáva. V. Trangoš, Banská Bystrica: Strelec trafil akurát. V. Settey, Bratislava: Proti takému vojsku zdatne odolával čierny kráľ so štyrmi pešiakmi a naviac v zajatí! Maximálne bolo možné získať 2 body. (ij)


Vzad <<  >> Vpred