Vzad <<  >> Vpred

Šach – Mat – Pat

(28. 12. 1990)


V dnešnej originálnej trojťažke od talentovaného slovenského šachového skladateľa žijúceho v Galante si všimnite v tematickej zvodnosti a riešení aj hrozbu (pseudo–leGrandova a leGrandova téma). Touto skladbou zároveň končí aj naša štvrťročná riešiteľská súťaž.Skladba č. 35

Ing. Ladislav Packa, ČSFR

Originál pre Slovenský denník

Mat 3. ťahomKontrolná notácia: biely Kb6 Vb5 Sc2 Se5 Jd8 Jg4 Pa5 c6 f3 h2 (10 kameňov), čierny Kc4 Pc3 c5 d7 e7 f4 g3 g5 (8 kameňov) – biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom.

Riešenie zašlite najneskôr do 12 dní na adresu Slovenského denníka, Martanovičova 25, 819 32 Bratislava s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese.

Riešenie skladby č. 29 (Arčakov a Meľničenko) z 15. novembra 1990. 1.Vf3 V:b5 hrozí 2.Vd3+ c:d3 3.D:d3 mat, 1...Je4 2.D:e5+! K:e5 3.Vf5 mat, 1...Je6 2.De4+! K:e4 3.Sc6 mat. MUDr. A. Brídzik, Humenné: Pekná vtipná trojťažka. M. Nemček, Vrútky: Skladba v duchu olympijského hesla: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa". Od renomovaných autorov som čakal rozhodne viac. M. Bednár, Kurima: Nezvyklý úvodník, ktorý bolo ťažké objaviť. Ing. J. Tereščík, Okoličné: Po neľahkom úvodníku priniesla dáma obeť najvyššiu, avšak stála za to! B. Moravčík, Banská Bystrica: Biely optimálne využíva svoje sily – školská ukážka skladby českej školy úlohovej prvej polovice tohto storočia – nás môže už len potešiť. J. Janočko, Humenné: Štyri biele figúry vlastnými obeťami stačia na čiernu plejádu. J. Šuňal, Prievidza: Pekné obete dámy. K. Dittel, Bánovce nad Bebravou: Majstrovské dielo. Ing. M. Podoba, Prievidza: Pekné modely vhodné aj pre praktikov. P. Macko, Ludanice: Svet má Bermudský trojuholník, ľudia manželský a ja mám trojuholník z dámy a veže, ktorý mi robí radosť, pretože uznávam myšlienku: v jednoduchosti je krása. L. Salai, Martin: Efektná trojťažka v starom štýle. Maximálne bolo možné získať 3 body.


Zo šachového humoru


Šachový majster cestuje vlakom. Z dlhej chvíle začne hrať šach so spolucestujúcim a partiu prekvapujúco prehrá! Prekrásne! Zvolá majster vo vytržení. Keby ste však boli ťahali vežou, mohli ste mi dať mat už o štyri ťahy skôr! Skutočne – prekvapí sa súper – a to sa dá ťahať aj vežou?


Lojzo neohlásene navštívil svojho priateľa a ostal celý ohromený, keď ho našiel hrať šach so svojim psom. Niekoľko minút ich ticho pozoroval a potom nevydržal: Človeče, to je fantastické, neuveriteľné! Takého psa som v živote nevidel! To je nič, mohol by byť aj bystrejší, odpovie priateľ – tri zo štyroch partií už prehral.


Dvaja opití chlapi hrajú šach nad kanálovou mrežou. Po chvíli jeden hovorí: Doparoma! Niekto nám kradne figúrky! (ij)


Vzad <<  >> Vpred