Vzad <<  >> Vpred

Šach – Mat – Pat

(13. 12. 1990)


V prípade zámeny hier s opakovaním ide v podstate o súčasnú zámenu matov a obrán s tou podmienkou, že jednotlivé maty a obrany si navzájom vymenia svoju priradenosť, t. j. fázy sa od seba odlišujú iba vzájomnou priradenosťou matov a obrán. Najjednoduchším druhom takejto zámeny je zámena s opakovaním v dvoch variantoch – čiže recipročná zámena. V dnešnom originálnom príspevku dnes už popredného ukrajinského autora Romana Fedoroviča, žijúceho v Sambore, je táto téma spracovaná vo forme zdanlivých hier 1...Ve6 a V:h7 a riešenia. Sme opäť veľmi zvedaví, ako sa vám táto skladba bude páčiť.



Skladba č. 33

Roman Fedorovič, ZSSR

Originál pre Slovenský denník









Mat 2. ťahom



Kontrolná notácia: biely Kh4 Da8 Sh2 Sh7 Ja2 Jf8 Pb3 d4 e3 (9 kameňov), čierny Kd5 Da6 Vb7 Vc6 Jb4 Pd3 f6 h6 (8 kameňov) – biely začne a po každom ťahu čierneho dá ihneď mat.

Riešenie zašlite najneskôr do 12 dní na adresu redakcie Slovenského denníka, Martanovičova 25, 819 32 Bratislava s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese.

Riešenie skladby č. 27 (Gamza) z 31. októbra 1990. Po slabšom úvodníku 1.Ve1 hrozí 2.Sf3+ D:f3 3.Ve5 mat vznikne nasledujúci náročný obsah s využitím vzdialených blokovaní polí a ústiaci do cyklu AB–BC–CD–DA: 1...Jd3 2.De4+ (A) K:e4 3.Sf3 (B) mat, 1...Jc6 2.Sf3+ (B) D:f3 3.De6 (C) mat, 1...Jd7 2.De6+ (C) K:e6 3.S:c4 (D) mat (2...Kc6, 2.De4 mat), 1...c3 2.Sc4+ (D) K:c4 3.De4 (A) mat. Mnohí riešitelia neuviedli práve posledný tematický variant (po obrane 1...c3) a stratili tak zbytočne jeden bod. Ostatné varianty sú netematické a preto ani prípadné nekorektnosti v nich nebodujeme. J. Janočko, Humenné: Záplava čiernych figúr a neekonomická biela veža trochu kazia skladbu. J. Nálepkovič, Košice: Čierna dáma sa smutne prizerá na tempo bielej veže. M. Gombár, Ladce: Pre neskúseného riešiteľa pomerne náročná skladba. L. Matoňák, Poprad: Náročnú skladbu pokazil "okatý" úvodník. J. Sloboda, Bratislava. Veľmi pekné dvojité hrozby. J. Vašičkanin, Hažim nad Cirochou: Prvý ťah vežou sa žiada, ťažšie je objaviť hrozbu – úloha je však veľmi pekná. R. Meliš, Žilina: Náročnejšie ako úvodník je téma AB–BC–CD–DA, ktorá nepriamo prezrádza počet tematických variantov. M. Nemček, Vrútky: Výborný obsah plne kompenzuje nevydarený úvodník. S. Mikuš, Horná Streda: Pekná skladba, škoda len, že sa úvodník priam núka – inak povedané nemá konkurenciu. M. Žemla, Šulekovo: Ak kompozičný šach je umenie, tak táto skladba to plne dokumentuje! MUDr. A. Brídzik, Humenné: Vtipná rafinovaná trojťažka. M. Svrček ml., Martin: Šikovné obete bielej dámy. L. Salai, Martin: Bravo! Cyklické striedanie bielych ťahov vyniká o to viac, že čierne postavenie sa poškodzuje vždy blokovaním a po efektných obetiach bielych kameňov. B. Moravčík, Banská Bystrica: Okrem avizovaného cyklu pekná hviezda s využitím vzdialených blokovaní polí. Ing. Ľ. Kekely, Žilina: Slabší úvodník vyvažuje solídny obsah. M. Bednár, Kurima: Cyklická hra v štyroch variantoch s krásnymi obeťami bielej dámy. Maximálne bolo možné získať 3 body. (ij)


Vzad <<  >> Vpred