Vzad <<  >> Vpred

Šach – Mat – Pat

( 6. 12. 1990)


V ďalšom originálnom príspevku do turnaja trojťažiek od známeho ukrajinského šachového skladateľa Borisa Vladimiroviča Borovika žijúceho v Kyjeve nájdete spracovaný motív priviazania kameňa (vykonanie ťahu, ktorým sa vytvára väzba) a odviazania kameňa (vykonanie ťahu, ktorým sa uvoľňuje väzba). Škoda len, že skladba má dvojitú hrozbu.



Skladba č. 32

Boris Borovik, ZSSR

Originál pre Slovenský denník









Mat 3. ťahom



Kontrolná notácia: biely Ka2 De7 Vc5 Sc1 Jc4 Jd5 Pb7 c2 c3 c6 g3 (11 kameňov), čierny Ke4 De6 Vg6 Sf5 Jc7 Je3 Pf2 f3 g4 g7 (10 kameňov) – biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom.

Riešenie zašlite najneskôr do 12 dní na adresu redakcie Slovenského denníka, Martanovičova 25, 819 32 Bratislava s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese.

Riešenie skladby č. 26 (Shire) z 25. októbra 1990. Zvodnosť 1.Vh3? hrozí 2.Jf5 (A) mat (2.Ve4?), 1...V:d5 2.Ve4 (B) mat, viazne na 1...Vf7! Rieši 1.Sf1 hrozí 2.Ve4 (B) mat, 1...c:d5 2.Jf5 (A) mat, 1...De5 2.De4 mat. J. Sloboda, Trnava: Pekný tichý úvodník a veľmi sympaticky viazané dámy. Ing. Š. Černý, Košice: Zaujímavé striedanie hrozbových obrán a matov. Každý kameň na šachovnici má svoju funkciu. Väzba dámy nenápadným bSh8 je veľmi účinná! B. Moravčík, Banská Bystrica: Niekoľkonásobné pozitívne i negatívne pretínanie bielych línií. A. Derfényi, Spišská Nová Ves: Pekná ukážka aplikácie pseudo–leGrandovej témy. Ing. A. Kniebügl, Bratislava: Úvodník je jemný a ďalej to ide podľa predpovedaného scenára. MUDr. A. Brídzik, Humenné: "Priviazané dámy". Výborná dvojťažka. M. Jurkovský, Prešov: Skladba mi pripomína nakladanie hlávkovej kapusty na zimu: biely – tĺčok, čierny – kapusta. J. Janočko, Humenné: Škoda, že to nie je čistý leGrand. J. Vašičkanin, Hažin nad Cirochou: Z doterajších dvojťažiek asi najzaujímavejšia. Fr. Vítek, Považská Bystrica: Riešenie tejto skladby mi pripadalo ako zvodnostno–riešiteľská rošáda zahalená londýnskou hmlou. L. Salai, Martin: Jemný mechanizmus paradoxu s "britskými" väzbami. M. Nemček, Vrútky: Mechanizmus tejto skladby je mi veľmi povedomý. A. Szakáll, Nitra: Čistá práca. Š. Fabiny, Spišská Nová Ves: Pekná skladba. Má toľko zvodností, ako ozajstná "dáma" v najkrajších rokoch. D. Pakoš, Priekopa: Skladba mi trochu pripomína hrozbové témy v našej politike. Kiežby to tak dopadlo, ako v tejto úlohe. M. Bednár, Kurima: Výborná skladba najmä po konštrukčno–obsahovej stránke. V. Trangoš, Banská Bystrica: Ajhľa paráda! Veža a jazdec na striedačke. Ing. J. Tereštík, Okoličné: Paradoxom tejto skladby je, že pešiak ktorý je v jednom prípade najlepšou brániacou figúrou, v druhom zabraňuje vlastnému kráľovi únik z matovej siete. R. Meliš, Žilina: Tí Angličania to majú dobre prepočítané. Maximálne bolo možné získať 2 body.


Vzad <<  >> Vpred