Vzad <<  >> Vpred

Šach – Mat – Pat

(20. 9. 1990)


Okrem zvodností poznáme v novostrategickej škole ešte jeden druh prvého ťahu – pokus. Je to taký prvý ťah bieleho, ktorý skladbu nerieši, ale ktorý nadväzuje na riešenie iným spôsobom než formou zámeny hier. Zatiaľ čo význam zvodníka spočíva v jeho novostrategickom obsahu, pri pokuse je hlavná motivačná náplň viazaná na jeho možný negatívny motív, t. j. na motív, v dôsledku ktorého je možná jediná účinná obrana proti hrozbe. Čím je tento motív zaujímavejší a jednotnejší vo všetkých pokusoch, tým je skladba hodnotnejšia. Téma, ktorej hlavnou náplňou sú pokusy sa volá téma pokusov. Túto tému spracoval v dnešnom prvom originálnom príspevku od zahraničného autora známy východonemecký (už len chvíľu) šachový skladateľ Wolfgang Berg (5. 7. 1954), žijúci v mestečku Rampe. Je súčasne aj treťou súťažnou skladbou štvrťročnej riešiteľskej súťaže dotovanej hodnotnými cenami podľa vlastného výberu.



Skladba č. 21

Wolfgang Berg, NDR

Originál pre Slovenský denník









Mat 2. ťahom



Kontrolná notácia: biely Kh6 Db5 Vg7 Sf7 Sh2 Pg4 (6 kameňov), čierny Kf6 Dc8 Ve8 Sb2 Sd7 Jf8 Jh7 Pc7 e7 g5 (10 kameňov) – biely začne a po každom ťahu čierneho dá ihneď mat.

Riešenie zašlite najneskôr do 13 dní na adresu Slovenského denníka, Martanovičova 25, 819 32 Bratislava s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese. Prosíme vás, aby ste riešenia zasielali výlučne na korešpondenčných lístkoch!

Riešenie skladby č. 14 (Pituk) z 2. augusta 1990. "Biely na ťahu": 1...d5 2.Dd3 mat a 1...e:d4 2.Dc6 mat. Vyčkávací ťah však neexistuje a preto po správnom úvodníku 1.e3 tempo sa maty zo zdanlivých hier zamenia: 1...d5 2.Dc2 mat a 1...e:d4 2.D:d4 mat. B. Moravčík, Banská Bystrica: Zámena dvoch matov v miniatúrke. J. Janočko, Humenné: Pekné zámeny matov v miniatúrke. RNDr. A. Hnáth, Moravany: Typická dovolenková úloha. A. Derfényi, Spišská Nová Ves: Krásna skladba a svojou originalitou skutočne "pitukovská". P. Kolek, Považská Bystrica: Nič v zlom, ale majster Pituk zložil veľa lepších, náročnejších a esteticky bohatších dvojťažiek. Celkove možno väčšinu priaznivých komentárov zhrnúť nasledovne: skladba č. 14 sa páčila a prilákala vyše 60 správnych riešiteľov – veď je to asi najkrajšia z mála Pitukových miniatúrok na zámenu matov a od jej prvého uverejnenia už uplynulo 42 rokov! Pituk zložil aj lepšie úlohy, ale s ďaleko väčším počtom kameňov, ako 7.

Odmenu za správne riešenie dostanú: Margita Brezovská, ul. Boženy Němcovej 24, 040 01 Košice, Peter Durst, sídl. Západ II, bl. Jazmín, 054 01 Levoča a Ing. Miroslav Kupec, Gliderova 2, 974 01 Banská Bystrica. (ij)


Vzad <<  >> Vpred