Vzad <<  >> Vpred

Šach

Vedie Bedrich Formánek

(24. 5. 1961)


Úloha č. 2

Sam Loyd

Saturday Courier 1856

Mat 3. ťahomV minulom roku vyšla v Moskve zaujímavá kniha "Izbrannyje zadači S. Loyda" o slávnom americkom šachovom skladateľovi minulého storočia. Úlohu, ktorú dnes uverejňujeme, zložil Loyd vo veku 15 rokov – a nebola to jeho prvá skladba.

Boli by sme radi, keby ste sa aj vy, čitatelia našej rubriky, pokúsili zložiť šachovú úlohu. Ochotne vám pritom pomôžeme a najlepšie úlohy uverejníme.


Súťaž

Okrem Loydovej trojťažky (kontrolná notácia: b. Kh3, Sd5, Sf6, Jh6, Pd2 (5 kameňov), č. Kf4, Pd4 (2 kamene), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom – (pozor na pat!) Ďalšia súťažná otázka: Ako označujeme polia na šachovnici a ako zapisujeme ťahy? Označenia polí vpíšte do nakreslenej šachovnice.

Riešenie a odpoveď pošlite do týždňa na adresu redakcie.


Výsledok súťaže z 3. mája 1961

Jedine správne názvy šachových kameňov sú: kráľ K, dáma D, veža V, strelec S, jazdec J a pešiak P. Nesprávne sú názvy: kráľovná, bašta, bežec, kôň, sedliak, pešec, pión, pinďúr atď.

Riešenie úlohy č. 1 (Kubbel): 1.Dd4–d7 a čierny sa dostáva do nevýhody z ťahu (tzv. tempo). Nasleduje: 1...Vb8 2.V:b8 mat, 1...Vc8, (Vd8, Ve8) 2.D:V mat, 1...Vf8 2.Dh7 mat (s využitím blokovania poľa f8), 1...Kf8 2.Df7 mat, 1...Kh8 2.Dh7 mat, 1...Jh5~ 2.Dg7 mat. Je zaujímavé, že pri tak malom počte kameňov sa v úlohe objaví 8 rozličných matov. Spomedzi správnych riešiteľov sme vyžrebovali dvoch, ktorým posielame knihy. Sú to: Viliam Daňo, Dubnica nad Váhom a Nina Šošková, Žilina.


Vzad <<  >> Vpred