Vzad <<  >> Vpred

Šach

Vedie Bedrich Formánek

( 3. 5. 1961)


Výsledok súťaže z 5. apríla 1961

S prvou šachovou rubrikou sme mali smolu: dostal sa do nej omylom nesprávny diagram, aj notácia bola chybná a do tretice chýbala výzva "mat 2. ťahom", ktorá mala byť uverejnená pod diagramom. Preto sme sa rozhodli uverejniť túto úlohu ešte raz.

Aj napriek uvedeným chybám sa na súťaži zúčastnilo 23 čitateľov, z ktorých každý v podstate správne odpovedal na otázku, kto je súčasným majstrom sveta v šachu. Iba v písaní jeho mena nebola jednotnosť. Majster sveta pochádza z Rigy (hlavného mesta Lotyšskej SSR) a volá sa Mihail Tal (teda nie Michail a ani nie Taľ – mäkké ľ v lotyščine nepoznajú a k nám sa prenieslo prostredníctvom ruštiny).

Vyžrebovali sme dvoch lúštiteľov, ktorým posielame knihy. Sú to: Vlado Giač, Martin a Peter Habánek, Trenčín.


Súťaž

V dnešnej súťaži opakujeme úlohu z minulej rubriky, ale tentoraz už v skutočne správnom postavení. Okrem toho dávame účastníkom otázku: Aké sú správne názvy šachových kameňov (figúrok)? Odpoveď pošlite do týždňa na adresu redakcie.Úloha č. 1

Leonid Ivanovič Kubbel

Molodoj Leninec 1939

Mat 2. ťahom (3+4)Kontrolná notácia: b. Ka6, Dd4, Vb7 (3), č. Kg8, Va8, Jh5, Pa7 (4). Biely začne a nech sa čierny bráni ako najlepšie vie, nasledujúcim ťahom dostane mat.


Vzad <<  >> Vpred