Vzad <<  >> Vpred

Šach

Vedie Bedrich Formánek

( 5. 4. 1961)


Po niekoľkoročnej prestávke obnovujeme v našich novinách šachovú rubriku. Vedie nás k tomu skutočnosť, že šach si stále viac nachádza cestu k pionierom a práve mladí šachisti, ktorí dnes slávia najväčšie úspechy aj v bojoch so starými, skúsenými majstrami, začali so šachom už vo svojich "pionierskych" rokoch.

Ktorý z vás chce ísť v šľapajach Spasského, Fischera, či Horta? Pravda, každému sa to nepodarí, ale hlavné je, že si v šachu nájdu peknú a dôvtipnú zábavu. Či je šach umením, vedou, športom, alebo obyčajnou spoločenskou hrou, vždy je pútavým koníčkom, ktorý nás učí správne uvažovať, lepšie vnímať krásne veci a korektne bojovať.

A teraz s chuťou do prvej šachovej súťaže


Súťaž

Najprv otázka: Kto je súčasným majstrom sveta v šachu? A okrem toho ľahká úloha slávneho ruského majstra:Úloha č. 1

Leonid Ivanovič Kubbel

Molodoj Leninec,1939

Mat 2. ťahom (3+4)Kontrolná notácia: b. Ka6, Dd4, Vb7 (3), č. Kg8, Va8, Jh5, Pa7 (4). Biely (ktorého pešiaci idú na diagrame zdola nahor) začne a nech sa čierny bráni ako najlepšie vie, nasledujúcim ťahom dostane mat. Keď nepoznáte šachovú notáciu, spýtajte sa na ňu skúsenejších šachistov, alebo si kúpte príručku. 10 vyžrebovaných dostane knihy, 3 ktorí správne vylúštia úlohu, dostanú športové potreby. Odpovedajte behom týždňa!


Vzad <<  >> Vpred