Vzad <<  >> Vpred

Šachový problém

(č. 19, september 1962)


Je paradoxné, že šachové štúdie, hoci predstavujú vlastne umelecky stvárnené kombinácie z koncovej hry, nemajú u nás veľa ctiteľov. Ich rozšíreniu prekáža najskôr riešiteľská obťažnosť štúdií oceňovaných v súčasných turnajoch. Existuje však veľké množstvo štúdií, ktoré sa riešia pomerne ľahko a predsa sú krásne. Keď sa o tom chcete presvedčiť (a súčasne si overiť svoje "koncovkové" vedomosti v nastávajúcej šachovej sezóne), zúčastnite sa našej novej


Jesennej riešiteľskej súťaže

Bude do nej patriť 6 vybraných štúdií, ktoré uverejníme v 6 po sebe idúcich číslach, počnúc dnešným. Najmenej 10 najlepších riešiteľov odmeníme hodnotnými knižnými cenami. O poradí bude rozhodovať súčet bodov. V prípade rovnakého počtu bodov rozhodne o výhercoch žreb. Riešenia posielajte vždy do uvedeného termínu na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 5.

Každému účastníkovi súťaže prajeme pri riešení veľa šachového pôžitku!


18. Ladislav Prokeš

Šachové umění 06/1947









Biely remizuje (2+2)



Kontrolná notácia: biely Kd8, Pa5 (2 kamene), čierny Kd6, Ph7 (2), biely začne a vynúti remízu. Prvá štúdia do jesennej súťaže je taká ľahká, že jej správne riešenie ohodnotíme iba 2 bodmi. Postupujte však opatrne, aby ste nepodľahli "optickému" klamu. Čo musí biely urobiť, aby chytil nebezpečného Ph7? Riešenie pošlite do 1. októbra 1962 - uveďte v ňom prvých 5 ťahov.

Riešenie problému č. 15 (Bakay): 1.Jf4! hrozí 2.J6d5 mat, 1...Kc7, K:e7, Jc7, S:e7, g:f6, V:e7 2.d:c8D, d:e8D, d:c8J, d:e8J, f:e8J, Je8 mat. Veľmi dobrý úvodník, päť matov s premenou pešiaka a antiduál po obranách S:e7, resp. V:e7. Výborná strategická úloha.


Vzad <<  >> Vpred