Šachový problém
(č. 20, október 1962)
Každý šachista vie, že dáma, alebo veža proti samotnému kráľovi ľahko vyhrá. S dvoma strelcami to už ide o niečo ťažšie a so strelcom a jazdcom pomerne veľmi ťažko, ale rozhodne ide. Stretnete sa však často s názorom, že aj dvaja jazdci "holého" kráľa porazia. A to je už veľký omyl.
Pri pohľade na dnešnú štúdiu slávneho španielskeho skladateľa si treba uvedomiť, že podľa teórie veža s jazdcom proti dvojici strelcov remizuje. Keď má teda biely vyhrať, musí buď jedného zo strelcov dobyť, alebo dať mat. Na objavenie správnej cesty nebude treba veľa dôvtipu, ale dokonalé využitie priestoru šachovnice a elegancia vyhrávajúceho manévru sa iste bude páčiť.
19. Henri Rinck II. cena České slovo 1924
Biely vyhrá (3+3) |
Kontrolná notácia: biely Kb4, Vh7, Jf4 (3 kamene), čierny Kf8, Sa6, Sb2 (3), biely začne a vynúti výhru. Za správne riešenie druhej štúdie do jesennej riešiteľskej súťaže, pokiaľ ho pošlete do 15. októbra 1962 na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 5, dáme 3 body. Hlavný variant sa končí prakticky štvrtým ťahom, jeden z vedľajších variantov však treba písať až do šiesteho ťahu. Najväčšiu pozornosť venujte druhému ťahu čierneho.
Riešenie problému č. 16 (Gruber): zdanlivé hry 1...Kd3 2.Jb4 mat, 1...Kb3 2.Sd1 mat - postaveniam tohto druhu, keď na každý ťah čierneho zo základného postavenia je pripravený mat, sa hovorí "biely na ťahu". Núdzu o ťah však biely vyrieši špeciálnym spôsobom: 1.d3! tempo, 1...Kd3 2.0-0-0! mat, 1...Kb3 2.Sd1 mat. Niektorí z riešiteľov pokladali túto úlohu za neriešiteľnú, iní tú rošádu našli až po dlhom hľadaní - ale potom sa im veľmi páčila.