Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(13.5.1951)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 150Franz Bildstein

Deutsche Schachbl. 1926









Mat 2. krokom (6–3)


Úloha č. 151William Meredith

Chess Journal 1888









Mat 2. krokom (6–3)



Kontrolná notácia: č. 150: b. Kf7 Va1 Vc1 Sa5 Se6 Pb6 (6), č. Kd8 Sb7 Pd7 (3) – mat druhým krokom, č. 151: b. Kf8 Df2 Va1 Sa4 Sh2 Pc6 (6), č. Ka8 Vc1 Sh1 (3) – mat druhým krokom. Riešenie do 14 dní.

Riešenie úlohy č. 145 (Paroulek): 1.Df5! hrozí 2.Dd3 mat, 1....Kd4 2.Dc5 mat, 1...Kc3 2.Dd3 mat. – Vedľ. riešenie: 1.Ka2 hr. 2.Dc5 mat.

Riešenie úlohy č. 146 (Smatana): 1.Dh2! hrozí 2.Db2+ atď., 1...Kd5 2.Da2+, 1...Kf5 2.Dc2+, 1...b:c6 (S:c6) 2.Db2+, 1...Jf2 2.D:g3+. – Opakovanie motívu s echovými matmi. Riešenie však ulahčí tá skutočnosť, že z postavenia vidíme "silné" pokračovanie čierneho 1...Je5+. (B. F.)

Správni riešitelia sú títo: (č. 145 a vedľ. rieš. a č. 146: 2+2+3 body: spolu 7 bodov!): Bedrich Formánek. (č. 145 a č. 146: 5 bodov!): voj. Alojz Batala, slob. Juraj Cintula, slob. Jaroslav Guzmický, voj. Václav Pantuček, slob. Jozef Polešenský, Vojtech Potočný, Ladislav Rovesný (dodatočne aj č. 143 a č. 144). (Len č. 145 a vedľ. r. 4 body): slob. Bernard Džodoň. (Len č. 145: 2 body): voj. Pavol nest Duffek, voj. Ján Frič, slob. Pavol Jaborník, voj. Šimon Juhász, Viliam Lajmon, František Lippa, voj. Pavol Ludaš, voj. Ján Nádaši, voj. Zdeněk Nožička, Karol Orth, Ladislav Richter. (Len č. 143 a č. 144, dodatočne): Valerián Klocháň.


Jozef Linder: ŠACHOVÁ POÉZIA

(Pokračovanie)

Spoločné znaky šachových skladieb

Výtvory šachového umu – diela úlohárov, ktorí sa všeobecne nazývajú problémistami, sa reprodukujú pre šachovú verejnosť v tlači, hlavne v šachových časopisoch, lebo v šachových rubrikách. Sú uverejňované na diagramoch.

Pozrime sa, čo všetko vidíme okolo jedného diagramu. Tak je to predovšetkým meno autora, ktoré sa nachádza nad každým diagramom. Je to meno vlastníka – pôvodcu – šachovej úlohy. Pod menom autora je zpravidla uvedený dátum a prameň prvého uverejnenia skladby. Keď ide o hodnotnú skladbu, ktorá získala v turnaji cenu, je pri prameni prvého uverejnenia uvedené vždy aj umiestnenie skladby v turnaji. Keď nie je pod menom autora uvedené nič, zpravidla sa pokladá takáto úloha za prvé uverejnenie – originál. Preto sa vždy pri reprodukciách má uviesť presný prameň prvého uverejnenia. Tieto údaje sú zvlášť dôležité pri zisťovaní pôvodnosti. Pretože sa niekedy stáva, že dvaja skladatelia náhodou spracujú nezávisle na sebe tú samú úlohovú myšlienku v tej samej alebo v značne podobnej forme. V takomto prípade sa pôvodnosť priznáva tomu, kto uverejnil svoju skladbu skôr. Pôvodné skladby treba označiť ako "originál". Pozor však na úmyselné napodobnenie už uverejnenej skladby, čo je plagiát. Právo pôvodcu – autora – patrí tomu, kto prvý uverejnil skladbu.

Každý odtlačený diagram treba chápať tak, že biela hra vychádza z dolnej strany diagramu a čierna z hornej strany diagramu. Notácia šachových diagramov je tá istá, ako pri šachovej partii.

Pod diagramom nachádzame podmienku – úkol – pre riešiteľa. Tým je zároveň uvedený aj druh skladby. Napríklad: "mat druhým ťahom". Tomu treba rozumieť tak, že začne biely a po ťahu čierneho hneď v ďalšom ťahu musí čierneho matovať. Tu sa jedná o úlohu priamu, dvojťahovú. Tak isto treba rozumieť podmienke "mat tretím ťahom", len s tým rozdielom, že celá hra trvá o ťah dlhšie. Vždy však začína biely. U štúdií je udaná podmienka nasledovne "biely ťahá a vyhrá". V tomto prípade začína zasa biely, ale nemusí sa riadiť počtom ťahov. Vždy, pokiaľ nie je výslovne ináč udané, začína v štúdiách biely.


(Pokračujeme)


Vzad <<  >> Vpred