Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(6.5.1951)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 148William Meredith

Chess Journal 1875









Mat 2. krokom (6–6)


Úloha č. 149Emil Palkoska, Praha

Národní Politika 1912









Mat 3. krokom (5–5)



Kontrolná notácia: č. 148: b. Kg1 Da2 Vb2 Sa3 Sh3 Ja8 (6), č. Kc6 Vh8 Sa5 Sa6 Pf7 g5 (6) – mat druhým krokom, č. 149: b. Ka8 Vb2 Sd6 Ja3 Jb8 (5), č. Ka5 Vc1 Vh5 Se1 Pa4 (5) – mat tretím krokom. Riešenie do 14 dní.

Riešenie úlohy č. 143 (Paroulek): 1.Da2! tempo 1...Ke3 2.Dd2 mat, 1...Kf5 2.Df7 mat, 1...g2 2.Df2 mat. – Pekný úvodník a echové maty v 2. a 3. variante.

Riešenie úlohy č. 144 (Batala): 1.Jc3! Kd4 2.Jed5 Kc5 3.Se3 mat, 2...Ke5 3.Sg7 mat, 1...Kf6 2.Jcd5+ Ke5 3.Sg7 mat, 2...Kf7 3.Sg6 mat.

Správni riešitelia sú títo: (č. 143 a č. 144: 5 bodov!): voj. Alojz Batala, voj. Juraj Cintula, Bedrich Formánek, voj. Jaroslav Guzmický, voj. Bohumil Klimák, voj. Zdeněk Nožička, voj. Václav Pantuček (dodatočne aj rieš. č. 139, č. 140, č. 141 a č. 142: 8 bodov!), des. Miroslav Peprník, slob. Jozef Polešenský a Vojtech Potočný. (Len č. 143, alebo č. 144: 2 body): voj. František Bodnár, Irena Botková, voj. Štefan Čapka, Peter Čilík, slob. Bernard Džodoň, voj. Imrich Horváth, voj. Juraj Kuvik, des. Ernest Murtin, Vlad. Skala, slob. Ladislav Stečina a Jozef Štefanovič.


Odkazy redakcie

voj. Jozef Filo, voj. Karel Kašpárek a voj. Václav Pantuček: Srdečne Vás pozdravujeme medzi novými riešiteľmi! – Ladislav Rovesný: Úloha je dobrá, len nevieme k čomu je "Jb8"?! Bol to len omyl?


Jozef Linder: ŠACHOVÁ POÉZIA

(Pokračovanie)


Rozdelenie šachových skladieb

Dosiaľ sme hovorili všeobecne o šachových úlohách. Teraz nám prichodí bližšie sa oboznámiť s ich presnejšou terminológiou.

Šachová skladba je univerzálny pojem, ktorý zahrňuje v sebe každý umelý šachový výtvor. Šachové skladby si rozdelíme na niekoľko skupín:

I. Úlohy, tiež nazývame problémy. Sú to umelé kompozičné šachové skladby, ktoré prevádzajú nevšedne zaujímavú a skrytú matovú kombináciu, prevedenú podľa všetkých normálnych šachových pravidiel, v určitom, neprekročiteľnom počte ťahov. Podľa počtu predpísaných ťahov hovoríme o dvojťažkách, trojťažkách, a pod.

II. Samomaty. Sú to umelé kompozičné skladby, v ktorých jedna strana (biela) vynúti na druhej (čiernej) v určitom počte ťahov svoj vlastný mat. Teda úplný opak cieľa šachovej partie. Biely teda spácha vlastnú samovraždu. Samomaty majú medzi skladateľmi a riešiteľmi svojich ctiteľov.

III. Štúdie. Sú to tiež umelé kompozičné skladby, v ktorých je daná podmienka dosiahnuť jasného vyhraného, alebo remízového postavenia bez ohľadu na počet ťahov. Štúdie svojou vonkajšou formou majú najbližšie k šachovej partii. Preto sa tešia zvlášť u praktických hráčov veľkej obľube, hoci skoro nie je vôbec pravdepodobné, že by niekedy daly v partiách použiť znalosti a kombinácie nadobudnuté z riešených štúdií. Ani štúdie nie sú spracované bežné šachové kombinácie. Nie je ovšem pochyby v tom, že riešenie úloh a štúdií tríbi kombinačný smysel šachistov.

IV. Exotický šach (tiež pohádkový šach). Sú to umelé šachové skladby zvláštneho druhu, kde je daná príležitosť k uplatneniu šachovej fantázie. Sú to skladby s novo vymyslenými figúrami, s neobvyklým chodom, alebo úlohy, kde figúry sa pohybujú na šachovnici spojenej vo valec (tzv. cylindrické úlohy, teda k stĺpcu h naväzuje sa stĺpec a). Ďalej sem patria tzv. pomocné maty, kde jedna strana pomáha druhej, aby mohla dať mat, ďalej úlohy podmienkové, napr. mat sa musí dať len určitou figúrou, úlohy retrogradné, kde sa musí previesť najprv zpätný rozbor pozície a až potom riešiť postavenie ako úlohu. Sem patria tiež rôzne druhy šachových žartov, kde sa uplatňuje nápad, ktorý sa vymyká zo všeobecných šachových pravidiel, napr. žartovný výklad pravidla, že pešiak, došlý na ôsmu radu, môže sa premeniť na kráľa, alebo na čiernu figúru. Iné žarty sa zasa zakladajú na otáčaní šachovnice, čím sa mení chod figúr, alebo na žartovnom výklade podmienky "skončiť" hru. Tu má šachová fantázia široké neobmedzené pole...

(Pokračujeme)


Vzad <<  >> Vpred