Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(15.4.1951)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 143 – originál

voj. Vít Paroulek









Mat 2. krokom (4–4)


Úloha č. 144 – originál

voj. Alojz Batala









Mat 3. krokom (5–2)



Kontrolná notácia: č. 143: b. Kc5 Db3 Je4 Jg5 (4), č. Kf4 Pe5 g3 g4 (4) – mat druhým krokom, č. 144: b. Kd7 Sc2 Sh6 Je4 Je7 (5), č. Ke5 Pc4 (2) – mat tretím krokom. Riešenie do 14 dní.

Začali sme novú riešiteľskú súťaž. Každý týždeň uverejníme šachové úlohy. Kto zašle rozlúštenie úlohy, zúčastní sa na našej súťaži, ktorá začala 1. apríla a končí koncom júna. Medzi správnymi riešiteľmi vyžrebujeme hodnotné knihy. Lehota na rozlúštenie: 14 dní. Mená riešiteľov uverejníme.

Riešenie úlohy č. 137 (Nagy): 1.S:d2! hrozí 2.Sf4 mat, 1...Se5 2.Je4 mat, 1...Jd5 2.Jb7 mat. – Dvojnásobné rozviazanie bieleho jazdca s blokovaním polí d5 a e5.

Riešenie úlohy č. 138 (Paroulek): 1.Va6! tempo 1...J:a6 2.Jb5 ~ 3.Jc7 mat, 1...Jd7 2.Jc4 ~ 3.Jb6 mat, 1...Jc6 2.V:c6 ~ 3.Va6 mat. – Podarená, tempovka s najekonomickejšou konštrukciou a krásnym úvodníkom! (B. Formánek).

Správni riešitelia sú títo: (č. 137 a č. 138: 5 bodov!): voj. Alojz Batala, voj. Juraj Cintula, slob. Bernard Džodoň, Bedrich Formánek, voj. Jaroslav Guzmický, Valerián Klocháň, voj. Vlastimil Košař, Zdeněk Nožička, voj. Vít Paroulek, des. Miroslav Peprník, Vojtech Potočný, Ladislav Rovesný, voj. Ján Schneider, voj. Alojz Šembera, voj. Jozef Žatko. – Ostatné vyriešenia boly chybné alebo neúplné!


Komentár k Linderovej "Šachovej poézii"

Keď sa J. Linder, jeden z našich najlepších úlohových odborníkov chytil do písania svojho nedávno začatého seriálu článkov v "Armádnom šachu", mal iste na mysli zvýšiť tým záujem o šachovú úlohu medzi šachistami-vojákmi. Sám vidiel, aké dobré predpoklady pre rozšírenie radov riešiteľov a úlohárov sú práve v kasárňach, len sa musel nájsť niekto, kto záujem podchytil. Rubrika v "Obrane ľudu" túto svoju úlohu dobre plní o čom svedčí hlavne počet prispievateľov. Môže sa pochváliť tiež tým, že objavila niekoľko nádejných skladateľov. Jasné je však, že mnohým z nich chýba prameň, z ktorého by sa viac dozvedeli o úlohách, čo veľmi vadí ich rozvoju. Úlohových publikácií je u nás veľmi málo a preto tým cennejšia je práca J. Lindera, ktorá túto medzeru aspoň čiastočne zaplní. Ostáva už len na našich vojakoch – šachistoch, ktorí sú s úlohárstvom ešte len v začiatkoch, aby sa stali dobrými riešiteľmi a skladateľmi, k čomu im dá "Šachová poézia" dobrý základ! (Bedrich Formánek)

Článok J. Lindera uverejníme v najbližšom čísle!


Vzad <<  >> Vpred