Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(24.4.1951)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 145 – originál

voj. Vít Paroulek









Mat 2. krokom (4–2)


Úloha č. 146 – originál

slob. Vojtech Smatana









Mat 3. krokom (6–7)



Kontrolná notácia: č. 145: b. Ka1 Da5 Ja6 Jf2 (4), č. Kc4 Pa4 (2) – mat druhým krokom, č. 146: b. Ke7 Dh7 Vg4 Pa5 c6 f3 (6), č. Ke5 Se8 Jg3 Jh1 Pb7 e6 f6 (7) – mat tretím krokom. Riešenie do 14 dní.

Riešenie úlohy č. 139 (Hartlaub): 1.Vd7! hrozí 2.Df7 a 2.Jf6 mat, 1...K:d7 2.Jf6 mat, 1...V:d7 2.D:g8 mat, 1...Vf8 2.Ve7 mat.

Riešenie úlohy č. 140 (Hogrefe): 1.Sf5!, 1...Sh3, Sg2, Se2, Sd3, Vd7, Ve7, Vg7, Vh7 2.J:h3, J:g2, Jf:e2, J:d3, Jfd5, Je6, Jg6, Jh5 mat. – Téma Fleck. Hrozí 8 matov, čierny vylúči každou obranou 7 a dovolí len jeden! (B. F.)

Správni riešitelia sú títo: (č. 139 a č. 140: 4 body!) voj. Alojz Batala, voj. Juraj Cintula, Arnošt Cón, slob. Bernard Džodoň, Bedrich Formánek, voj. Jaroslav Guzmický, voj. Bohumil Klimák, Valerián Klocháň, Jaroslav Lukavec, Frant. Mésaroš, Zdeněk Nožička, voj. Vít Paroulek, des. Miroslav Peprník, slob. Jozef Polešenský, Vojtech Potočný, Ladislav Rovesný, voj. Ladislav Svoboda, voj. Jozef Voženílek. – Jeden z riešiteľov zabudol napísať svoje meno!

Ostatné riešenia boly chybné alebo neúplné!


Odkazy redakcie

voj. Bohumil Klimák, slob. Jozef Polešenský a voj. Ladislav Svoboda: Srdečne Vás pozdravujeme medzi novými riešiteľmi!


Jozef Linder: ŠACHOVÁ POÉZIA

(Pokračovanie)


Kto sa však oddá do usilovného štúdia, ten pri istej dávke tvorivého talentu dopracuje sa na dobrého riešiteľa a možno i skladateľa. Naučiť sa rozumieť úlohám nie je rozhodne ťažšie, než naučiť sa od základu šachovej hre. Je rozhodne len na škodu šachistovi, keď obchádza úlohy. I keď úlohy svojou povahou sú "šachovou poéziou", predsa len ich riešením získa sa mnoho dobrých skúseností pre praktickú hru. Ešte viac to platí o štúdiách.


Čo je to šachová úloha?

Mnoho razy sa stretneme v šachovej rubrike s brilantnou partiou, ktorá nás nadchne. Obdivujeme majstra, ktorý skvelou obetnou kombináciou donútil svojho súpera ku kapitulácii. Táto skvelá partia obyčajne putuje z rubriky do rubriky, robí reklamu svojmu pôvodcovi. V niektorých rubrikách ju predkladajú šachistom s požiadavkou, aby sami hľadali vyhrávajúce pokračovanie. Čitateľ teda dostáva úkol hľadať matový útok a obranu proti nemu.

Nazdali by sme sa, že sme už blízko k šachovej úlohe. I šachová úloha sa predkladá riešiteľom s podmienkou nájsť vyhrávajúce ťahy. No, v pomere k postaveniu zo šachovej partie, je tu veľký rozdiel. Postavenie z partie je výsledkom šachového boja dvoch súperov, naproti tomu šachová úloha je umelá skladba vytvorená jedincom. Bol by teda mylný názor, že úlohy vznikajú zo šachových partií, alebo že sú to nejak zvlášť upravené partiové kombinácie. Úlohy nemajú so šachovou partiou dohromady nič spoločného, iba ak figúry a pravidlá hry. Šachová partia je každodenný chlieb šachového života, úlohárstvo sa však povznáša nad všetko bežné. Inde zachádza fantázia šachového majstra a iná krása sa rodí v hlave šachového úlohára...

Je bežným zjavom, že mnohí majstri šachovej úlohy – svetové esá šachových kompozícií – neznamenali v praktickom šachu vôbec nič. Práve tak svetoví majstri šachu, si mnohí vôbec šachovej úlohy nevšímali. Typom všestranného šachistu u nás je bývalý náš veľký majster Duras, ktorý keď opustil šachové kolbište, nerozlúčil sa navždy so šachom, ale obrátil svoju pozornosť do inej sféry šachovej krásy. Majster Duras je tiež veľkým majstrom v šachových úlohách.

Takto sme sa v spojitosti so šachovou partiou nepriamo priblížili trochu k šachovej úlohe.


(Pokračujeme)


Vzad <<  >> Vpred