Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(27.5.1951)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 154 – originál

slob. Vojtech Smatana









Mat 3. krokom (5–9)



Kontrolná notácia: č. 152: b. Ka7 De2 Je5 Pf3 g3 (5), č. Kh3 Vg1 Vh1 Sa8 Jf1 Pa3 d5 g2 h2 (9) – mat tretím krokom. Riešenie do 14 dní.

Riešenie úlohy č. 148 (Meredith): 1.Vb5! hrozí 2.Dc4 a 2.Dd5 mat, 1...S:b5 2.Dg2 mat, 1...K:b5 2.Sd7 mat. – Ekonomické sostavenie, čisté maty a krásny úvodník – typické znaky väčšiny Meredithových úloh.

Riešenie úlohy č. 149 (Dr. Palkoska): 1.Vb7! hrozí 2.Va7+ Kb6 3.Va6 mat. Tematické varianty 1...Vcc5 2.Vb5+! V:b5 3.Jc4 mat, 1...Vhc5 2.Sc7+ V:c7 3.Vb5 mat. – Pekná úloha v slohu tzv. novodobej českej školy úlohovej, ktorá požaduje spojenie stratégie s čistými a ekonomickými matmi v jednej úlohe. Stratégiou je v tomto prípade vzájomné prerušenie línií dvoch čiernych veží na poli c5. (B. Formánek)

Správni riešitelia sú títo: (č. 148 a č. 149: 5 bodov!): voj. Alojz Batala, slob. Juraj Cintula, Bedrich Formánek, slob. Jaroslav Guzmický, voj. Karel Kašpárek, voj. Bohumil Klimák, Velerián Klocháň (dodatočne aj č. 145, č. 146 a č. 147), des. Miroslav Peprník, slob. Jozef Polešenský, Vojtech Potočný, Ladislav Rovesný. (Len č. 148: 2 body!): Martin Hollý, Marcel Kontír, Gregor Kunec, Otto Lapka, Mária Minárová, Imrich Mrázik, Jozef Pčola, Juraj Sochor, Katarína Špaleková a Ladislav Ungváry. (Len č. 147, dodatočne): slob. Bernard Džodoň.

Závodné kluby ROH ako strediská šachového života. Z podnetu ZK-ROH došlo konečne k usporiadaniu dlho očakávaného šachového preboru jednotlivcov v Bratislave. Hrá sa celkom v šiestich skupinách a to: Prebor Bratislavy (2 skupiny) v miestnosti ZK RH Pravda, (Benešova 29) za účasti hráčov zvláštnej triedy: profesor Ivančo, Kozma, a Dr. Milan. Hracie dni: utorok, štvrtok o 19.00 hod. Dohráva sa v ned. o 8.00 hod. – Hlavný turnaj skup. A: v miestnosti ZK-ROH Dozáb (Bosáková č. 1) v stredu a v piatok. – Hlavný turnaj skup. B: v miestnosti ZK-ROH KNV na ul. Gorkého č. 4, taktiež v stredu a v piatok. – Vedľajší turnaj skup. A: v miestnosti ZK-ROH Slovnaftu na Súkeníckej ul. č. 2. – Vedľ. turnaj skup. B hrá tiež v stredu a v piatok, a to na Leningradskej ul. č. 3. I. p., v miestnosti ZK-ROH ÚNV. O turnaj je veľký záujem, takže sa počíta aj s tým, že sa utvoria ešte ďalšie skupiny.


Výsledky I. kola:

Ugrocký porazil Seleckého, Ing. Benda Šteinera, Delmár Sedláka, Dr. Tobiš Harvančíka, Ing. Weber Čechmanka, prof. Ivančo Opálka. Remizovali: Polaček–Šoltés a Valášek–Černý. Prerušené partie: Tonkovič–Dr. Nemec, Marton–Dr. Ivančo. Partia Dr. Milan–Kozma bola odložená.

Slovenský šachový sväz koná druhú časť svojho riadneho valného shromaždenia dňa 27. mája 1951 v malej prednáškovej sieni radnice v Bratislave (Primaciálne nám.). Žiadame zástupcov krajských šachových výborov, ako aj zástupcov ostatných šachových sdružení, aby sa tejto schôdzky zúčastnili. Začiatok schôdzky je ráno o 9. hod. Výbor SŠS.


Jozef Linder: ŠACHOVÁ POÉZIA

(Pokračovanie)


Uvedieme si príklad:


diagram č. 1

Diagram č. 1


Máme pred sebou diagram, na ktorom sú uvedené štyri príklady absolútne nemožného postavenia. Nikdy v partii by sme nedošli k uvedeným postaveniam. V oddiele a) Pa7 v odd. b) Vf7, v odd. c) Sa1, zaujímajú postavenia, neslučiteľné so skutočnou hrou.

V dávnej minulosti, v dobe zrodu šachových úloh sa kládol dôraz nielen na oddôvodniteľnosť pozície, ale i na vyrovnanosť síl bieleho a čierneho. Z týchto prvých zásad kompozičnej tvorby zachovala sa nám už len zásada možnosti pozície. Dnešné, novodobé úlohárske smery už nesledujú zásadu vyrovnanosti materiálu. Riadia sa hlavne myšlienkou prehlbovania úlohových kombinácii a pokiaľ sa týka použitého materiálu úspornosti figúr.


Vzad <<  >> Vpred