Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(20.5.1951)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 152Miroslav Havel

Národní listy 1904









Mat 2. krokom (4–4)


Úloha č. 153 – originál

Ladislav Rovesný, Dolný Lopašov









Mat 3. krokom (6–2)



Kontrolná notácia: č. 152: b. Ke3 Df7 Sh7 Pg6 (4), č. Kh6 Vh8 Pe4 h5 (4) – mat druhým krokom, č. 153: b. Kb7 Dg2 Je4 Sf8 Pd6 g4 (6), č. Ke6 Pg6 (2) – mat tretím krokom. Riešenie do 14 dní.

Riešenie úlohy č. 147 (Delpy): 1.Vg4! hrozí 2.De4 mat, 1...c2+ 2.Je5 mat. – Krížny šach v hlavnom variante umožnený pekným úvodníkom.

Správni riešitelia sú títo: (č. 147: 2 body): voj. Alojz Batala, Eugen Bucek, slob. Juraj Cintula, čat. ašp. Vojtech Engler, Bedrich Formánek, slob. Pavol Gajdáč, Maria Gerley, slob. Jaroslav Guzmický, voj. Karol Gašpárek, voj. Bohumil Klimák, Rudolf Kozma, voj. Gabriel Krubl, voj. Zdeněk Nožička, des. Miroslav Peprník (dodatočne aj č. 145; riešenie č. 146 bolo chybné), slob. Jozef Polešenský, Vojtech Potočný, Ladislav Rovesný, čat. ašp. Vladimír Salva, voj. Štefan Törk, slob. Rudolf Wigand (dodatočne č. 145; riešenie č. 146 bolo chybné): voj. Karel Gašpárek.

Poradný sbor šachového odboru pri KOR síde sa na schôdzku v pondelok 21. V. o 19.00 hod., na ktorej sa bude prejednávať zakončenie pretekov "C" a "D" skupiny. Účasť vedúcich klubov ZK a členov poradného sboru je bezpodmienečne nutná!

Šachový klub PRAVDA z poverenia Krajského výboru SŠS usporiada vo svojich miestnostiach na Benešovej ul. č. 29 šachový turnaj jednotlivcov o prebor Bratislavy na rok 1951 v I., II., a III. triede. Začiatok turnaja pre I. triedu bude v klubových miestnostiach Pravdy v nedeľu 20. mája 1951 predpoludním o 9.00 hod. za prítomnosti všetkých účastníkov, kde súčasne budú oznámené bližšie podrobnosti pre hráčov II. a III. triedy.


Jozef Linder: ŠACHOVÁ POÉZIA

(Pokračovanie)


Pod diagramom býva obyčajne pre kontrolu uvedená notácia, kde je udané postavenie jednotlivých figúr na šachovnici. Pri notácii píšu sa najprv figúry biele a potom čierne, v poradí: K, D, V, S, J, P. Pri zápise dvoch, alebo viac figúr jedného druhu, postupuje sa podľa abecedy a vo vnútri jedného stĺpca od 1 do 8. Všimnite si kontrolnú notáciu dnešných úloh.

Skrátenou formou kontroly diagramu je tá, že pod diagramom, miesto kontrolnej notácie, je poznámka v počte figúr na diagrame, napr.: "12–9", to znamená, že na šachovnici je 12 bielych a 9 čiernych figúr. Starostlivo vedené rubriky a korigované šachové knihy nezvyknú pre úsporu miesta uvádzať kontrolnú notáciu.

Dosiaľ sme všeobecne hovorili o šachovej skladbe. Postupne v ďalších častiach nášho cyklu budeme sa podrobnejšie zaoberať jednotlivými druhmi šachových skladieb.


Úlohy

Bežným typom kompozičného šachu je šachová úloha. Krátky priebeh riešenia a možnosť vytvárať rozličné kombinačné zvraty viac zaujala problémistov a i u riešiteľov sa teší viac obľube ako štúdia, ktoré sú skutočne skôr pre štúdium šachového boja než pre osvieženie mysle krátkou šachovou úlohou.


Počiatočné postavenie šachovej úlohy

Postavenie figúr na diagrame je vonkajšou formou skrytej myšlienky v šachovej úlohe. Už pre toto počiatočné postavenie, ktoré nám predstavuje diagram, platia určité kompozičné pravidlá. Je predovšetkým pre skladateľa záväzné, že musí jeho úloha byť oddôvodniteľná zo základného postavenia postupom ťahov bieleho a čierneho. Teda pozícia úlohy musí byť možná. Súvislosť úlohy s partiou čiastočne spočíva v tom, že autor nesmie vedome dať svojej úlohe také postavenie, ktoré by sa v partii nemohlo za žiadnych okolností vyskytnúť, teda postavenie bolo by absolútne nemožné.


(Pokračujeme)


Vzad <<  >> Vpred