Vzad <<  >> Vpred

ARMÁDNY ŠACH

Vedie František Ungváry

(3.6.1951)

Táto rubrika je šachovou rubrikou vojakov!


Úloha č. 155Lothar de Ball

Deutsche Schachbl. 1926









Mat 2. krokom (5–6)


Úloha č. 156 – originál

slob. Vojtech Smatana









Mat 2. krokom (4–6)



Kontrolná notácia: č. 155: b. Kg7 Dc2 Vd5 Jb4 Jf5 (5), č. Ke6 Sa2 Ja8 Je5 Pc7 g4 (6) – mat druhým krokom, č. 156: b. Ka8 De4 Vg1 Jh7 (4), č. Kh5 Je3 Je5 Sh8 Ph4 h6 (6) – mat druhým krokom. Riešenie do 14 dní.

Riešenie úlohy č. 150 (Bildstein): 1.Vc6! tempo 1...Sb7~ 2.b7 mat, 1...d:c6 2.Vd1 mat, 1...d6 (d5) 2.Vd6 mat.

Riešenie úlohy č. 151 (Meredith): 1.De1! hrozí 2.Da5 mat, 1...V:e1 2.Sd1 mat, 1...Vc3 2.Sb3 mat, 1...Vc5 2.Sb5 mat. – Trojnásobné vykľúčenie čiernej veže bielym strelcom v jednoduchom prevedení s krásnym úvodníkom! (B. F.)

Správni riešitelia sú títo: (č. 150 a č. 151: 4 body!): voj. Alojz Batala, slob. Juraj Cintula, Bedrich Formánek, voj. Karel Kašpárek, voj. Bohumil Klimák, Valerián Klocháň, des. Tibor Mičuda (srdečný pozdrav!), des. Miroslav Peprník, Vojtech Potočný, Ladislav Rovesný. (Len č. 150, alebo č. 151: 2 body): Arnošt Cón, voj. Štefan Čapka, voj. Juraj Kuvik, Maria Mináriková, Jozef Pčola, slob. Jozef Polešenský, Vladimír Skala, slob. Ladislav Stečina, Katarína Špaleková, voj. Štefan Törk a slob. Rudolf Wigand.

Slovenský Šachový Sväz 27. mája t. r. konal svoje valné shromaždenie, na ktorom bol zvolený úplne nový výbor s nasledujúcim obsadením: predseda: kanonik Mogyorósy, I. podpredseda: Dr. Novák, II. podpredseda a kapitán: Ing. Weber, (funkciu tretieho podpredsedu určí ROH), tajomník: Jančura, pokladník: Ungváry, zapisovateľ: Šoltés, matrikár: Škrelanec, propagačný a tlačový referent: Kavan, poriadateľ: Ugrócky, archivár: Dr. Nemec. Revízori: prof. Ivančo a Perl. Členovia výboru: Černý, Kováčik, Dr. Lax, prof. Prístavka a Tonkovič.


Jozef Linder: ŠACHOVÁ POÉZIA

(Pokračovanie)


Nepredpokladajte teda, že diagram úlohy je postavenie z partie ku ktorému došlo po výbornej hre bieleho a čierneho, lebo obyčajne úloha vyzerá tak, že postavenie čierneho je už dávno prehrané, a je už súce na vzdanie. Tento kontrast úlohy so šachovou partiou je vyvážený tým, že na rozdiel od partie je pri úlohe riešiteľ úlohy viazaný podmienkou, že musí previesť matovú kombináciu bezpodmienečne v udanom počte ťahov. Tým je vyvážená materiálna prevaha.

Od absolútne nemožných pozíciach treba rozlišovať relatívne možnú pozíciu úlohy. Niekedy napr. myšlienka úlohy vyžaduje pre jej spracovanie troch jazdcov, alebo dvoch strelcov jednej farby. Vznik takýchto figúr je oddôvodniteľný premenou pešiaka vo figúru v predchádzajúcom priebehu myslenej partie. Všeobecne sa takéto úlohy posudzujú ako nekorektné. Slávny český ulohar Dr. Palkoska zastáva názor, že treba tieto prebytočné figúry pripustiť tam, kde ich použitie je oddôvodnené buď zvláštnosťou ídei, alebo nemožnosťou iného prevedenia. (Dr. P. "Idea a ekonómia v šachovej úlohe", diel I., str. 14).

Právom sa vylučuje z úlohy použitie rochády, pretože z postavenia úlohy nemožno úplne presne dokázať, že nebolo ani kráľom ani vežou predtým ťahané.

Pri skúmaní možnosti úlohovej pozície treba tiež brať zretel na postavenie pešiakov. Keď sú pešiaci na diagrame rozostavení tak, že na svoje miesta sa mohli dostať len braním, možnosť pozície vyžaduje, aby druhá strana mala o počet braní pešiakom menej figúr.

V každej úlohe musí byť biely kráľ, i keď v priebehu riešenia nemá vôbec jeho prítomnosť na šachovnici žiadneho významu. Aj toto je znakom súvislosti šachovej úlohy s partiou. Aj tu soznámim svojich milých čitateľov so stanoviskom Dr. Palkosku k tejto otázke.

Dr. Palkoska o postavení bieleho kráľa v šachovej úlohe píše: "Umelecká ekonómia vylučuje z úlohy všetko zbytočné, teda aj bieleho kráľa, ak mu nemôžeme prideliť žiadny úkol ani vo vlastnom obsahu ani prípadne vo svodnostiach. Umiestnenie takéhoto zbytočného kráľa pôsobí často značné ťažkostí. Vyžaduje mnoho inak zbytočného materiálu a podarí sa niekedy len so škodou pre správne podanie problémového motívu". (Dr. P. "Idea a ekonómia v šachovej úlohe", diel II., str. 133)


(Pokračujeme)


Vzad <<  >> Vpred