Vzad <<  >> Vpred

ŠACHOVÉ OKIENKO

Vedie Ivan Garaj

( 7. 9. 1972)


Problém č. 243

Ernest Ackerman, Michalovce

Originál pre Hlas ľudu

Mat 3. ťahom (9+9=18)Kontrolná notácia: bKb7 Vc4 Vg5 Sg8 Sh6 Jf2 Pb4 c3 e3, čKd6 Ve6 Sf6 Pb6 c6 d4 d7 e4 e7 – trojťažka.

Autor dnešnej trojťažky, tretí súťažný problém do našej dlhodobej riešiteľskej súťaže dotovanej Albumami FIDE, známy z minulej riešiteľskej súťaže (IV. cena) dnes ako skladateľ v Hlase ľudu debutuje. V č. 243 spracoval recipročnú zámenu druhých a tretích ťahov bieleho po tematických obranách 1...Ve5 a 1...Se5 s využitím prerušovania pôsobnosti čVe6 a čSf6 (téma Grimshaw). Svoje riešenie ako autor zasielať nemusí, no za prípadné nekorektnosti sa mu body naviac nemôžu pripísať.

Správne riešenie zašlite do 15 dní na adresu redakcie Hlas ľudu, Bratislava, Žabotova 6, č. d. 7 s poznámkou ŠACH pri adrese. Za správne riešenie možno získať 3 body, ďalšie za objavenie prípadných nekorektností.

Riešenie problému č. 234 (Sambuu) z 6. 7. 1972. Zvodnosť 1.Da1? c3 2.Jb5+ (A) J:b5 3.De5 mat viazne na 1...e5! (hrozí 2...Je6+!). Zvodnosť 1.Dg1? e5 2.Jf5+ (B) J:f5 3.Dc5 mat viazne na 1...c5! Rieši 1.Dh1 tempo, 1...c5 2.Jf5+ (B) atď., 1...e5 2.Jb5+ (A) atď. No úloha má aj dve vedľajšie riešenia: 1.Dc1 hrozí 2.Jb5+ a 2.Je4+, 1...Jc2 2.D:c2 atď., a 1.De1! hrozí 2.Jc4+ a 2.Jf5+, 1...Je2 2.D:e2 atď., ktoré sa dajú odstrániť pridaním bielych pešiakov na c2 a e2. Odmenu za správne riešenie dostane Štefan Kokodič z Trenčína.Zomrel kráľ, nech žije nový kráľ!

Po takmer dvojmesačnom súboji, ktorý prebiehal počas júla a augusta v hlavnom meste Islandu – Reykjavíku, skončil sa tento boj už po 21. partii. Vyzývateľ doterajšieho majstra sveta, sovietskeho veľmajstra Borisa Spasského – Robert James Fischer získal totiž potrebných 12,5 boda. Zvíťazil výkonom v pomere 12,5:8:5 (7:3 pri 11–tich remízach) a stal sa po Steinitzovi, Laskerovi, Capablankovi, Alechinovi, Euwem, Botvinnikovi, Smyslovovi, Talovi, Petrosianovi a Spasskom už 11–tym majstrom sveta v novodobej histórii praktického šachu.

Bobby Fischer sa narodil 9. marca 1943. Svojho otca – fyzika, z Berlína nikdy nepoznal. Opustil rodinu ešte vtedy, keď Bobby bol malým dieťaťom a šachy ho naučila hrať jeho staršia sestra, ktorá sa o neho starala, kým matka bola v zamestnaní.

Pre Bobbyho strata otca bola ťažkým psychickým úderom. Sám povedal, že deti vyrastajúce bez rodičov sa stanú "vlkmi". Snáď preto sa stal tak uzavretý, nevľúdny a k ľuďom nedôverčivý. Jeho hlavnou túžbou sa stali peniaze a hlavne veľa ich zarobiť. No jediným prostriedkom k tomu bolo využiť jeho prvú a poslednú lásku – šachy. Bobby prestal študovať – stal sa šachovým profesionálom. Už v 14–tich rokoch sa stáva majstrom USA a o rok získava titul medzinárodného veľmajstra.

Cesta k titulu majstra sveta však nebola ľahká. Ešte pred 10–timi rokmi Fischer často prehrával so sovietskymi veľmajstrami. No sústavné štúdium a tvrdá práca nad šachovnicou prinášajú svoje ovocie. Víťazné ťaženie začína v roku 1970 na turnaji v Mallorce, kde poráža veľmajstrov z celého sveta jeden za druhým. Vybojoval si tak účasť v turnaji kandidátov o titul majstra sveta v praktickom šachu. V roku 1971 v štvrťfinále turnaja kandidátov rozdrvil sovietskeho veľmajstra Marka Tajmanova v pomere 6:0 a v semifinále rovnakým výsledkom vyhráva aj nad Dánom Bentom Larsenom. V ceste stať sa vyzývateľom majstra sveta mu ostal stáť len exmajster sveta Tigran Petrosian, ktorý sa do turnaja kandidátov prebojoval víťazstvom nad západonemeckým veľmajstrom Hübnerom v pomere 4:3 v štvrťfinále a v semifinále víťazstvom v pomere 5,5:4,5 nad svojím krajanom, veľmajstrom Korčným. Bobby Fischer však porazil aj Tigrana Petrosiana v pomere 6,5:2,5 a získava tak právo vyzvať majstra sveta Borisa Spasského na 24 partií o titul majstra sveta v praktickom šachu. Ako už každý vie, aj tento oriešok zvládol Fischer pomerne ľahko. Po nepriaznivom úvode, keď prehrával už v pomere 0:2 zvrátil stav zápasu na 6,5:3,5 a tento rozdiel udržal až do poslednej partie v ktorej nakoniec zvíťazil.

Ivan Garaj


Vzad <<  >> Vpred