Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(20. 3. 1973)


Problém č. 17

Jindřich Fritz

Skakbladet 2.1933









Biely remizuje



Kontrolná notácia: biely Kb1 Vd4 Jc2 (3 kamene), čierny Kg5 Je3 Pa3 g2 (4 kamene), biely začne a aj pri najlepšej hre čierneho vynúti remízu. Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, Hviezdoslavovo nám. 11, 801 00 Bratislava. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Aj štúdia č. 11 od Ladislava Prokeša sa riešiteľom veľmi páčila. "Lov" na pešiaka h7 začne biely kráľ zaujímavou okľukou, využijúc hrozbu postupom svojho pešiaka: 1.Kc8! Kc6 2.Kb8 Kb5 3.Kb7 – stále hrozí a5–a6, takže teraz je čierny kráľ nútený pešiaka vziať – 3...K:a5 4.Kc6! h5 5.Kd5 a biely kráľ sa dostal do "štvorca" pešiaka h. – Knižné odmeny za riešenie vyhrávajú: Ľubomír Farkašovský z Košíc, M. Slávik z Nových Sadov (okr. Nitra) a Miroslav Sukopčák zo Senice.

Československí skladatelia štúdií patrili už tradične medzi najlepších na svete. Z dávnejšej minulosti bol to najmä slávny pezinský rodák R. Réti, ďalej L. Prokeš, M. Havel, F. Dedrle, J. Moravec, nedávno zomrevší A. Mandler, E. Richter a F. Richter a zo žijúcich F. J. Prokop, V. Pachman, J. Hašek, B. Soukup–Bardon, L. Kopáč, J. Šulc a ďalší. Za najlepšieho nášho štúdiára stále však platí pražský medzinárodný majster a majster športu v kompozičnom šachu Jindřich Fritz. Po niekoľkoročnom odmlčaní sa tohto roku očakáva jeho "come back" a všetci priaznivci štúdií sa už teraz tešia.

Fritz začal skladať pred viac ako 42 rokmi a už ako začiatočník prejavil veľký talent. Z tohto obdobia sme vybrali dnešný diagram. Ide o chutnú maličkosť, ktorej dej sa odohrá v krátkom rozpätí troch ťahov. Viac však neprezradíme, a sme zvedaví, koľko práce dá objavenie pointy našim riešiteľom.


Vzad <<  >> Vpred