Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(13. 3. 1973)


Problém č. 16 – originál

Ernest Ackerman, Michalovce









Mat 2. ťahom



Kontrolná notácia: biely Kb8 De2 Sd8 Sh1 Pd3 d4 e4 (7 kameňov), čierny Kc6 Sa8 Pd7 g7 (4 kamene), biely začne a dá mat druhým ťahom. Druhý originál v našej rubrike obsahuje zvodnosť 1.Dh5? – čo sa v ňom zmení po úvodníku? Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, Hviezdoslavovo nám. 11, 801 00 Bratislava 1. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Riešenie problému č. 10 (Höeg) z 30. januára 1973: Mnohí riešitelia pokladali uvedené postavenie za ilegálne, ale ono predsa mohlo vzniknúť. Posledný ťah bol d5:e6 e.p.+, predtým e7–e5 a ešte predtým d4–d5+ (v normálnom poradí 1.d5+ e7–e5 2.d:e6 e.p.+). Branie en passant dáva skutočne zaujímavé možnosti pre retrográdnu analýzu! – Knižné ceny vyhrávajú Belo Klescht z Košíc, Oldřich Opravil z Bratislavy a Milan Zavrtálek z Kyjova.

Pod č. 21.6.8 nájdeme v slovenskej Šachovej terminológii definíciu pojmu "telegrafická partia". Ale zo šachovej praxe sa tento termín akosi vytratil. Korešpondenčný šach má svoju medzinárodnú federáciu a lístky s ťahmi posielajú si azda státisíce šachistov z celého sveta. Zato už skutočne dlho sme nepočuli o zápasoch, v ktorých sa ťahy vymieňajú rádiovou cestou. Čo môže byť na príčine? Zaujímavý článok, týkajúci sa tejto témy, našli sme v časopise "Šachmaty v SSSR", z roku 1946. M. M. Botvinnik (vtedy ešte nebol majstrom sveta) v ňom kritizuje organizáciu "rádiozápasu" ZSSR–USA, ktorý sa uskutočnil roku 1945 a trval namiesto 5 hodín až 12–15 hodín, čo je skutočne neúnosne dlhy čas. Autor dokazuje, že pri správnom umiestení prístrojov a dokonalej kontrole by sa nemalo spotrebovať na prenos jedného ťahu jednej strany (vrátane zostavenia telegramu, jeho odoslania, prijatia a oznámenia súperovi) viac ako 1 minúta, čo by pri priemernej partii so 40 ťahmi pridalo len 80 minút k normálnemu času na rozmýšľanie. Partia by potom trvala 6–7 hodín a nebola by pre hráčov natoľko vyčerpávajúca. – Bolo by iste zaujímavé vypočuť si súčasné názory odborníkov (šachistov aj technikov) na túto otázku. Lebo je iste škoda, že sa podobné akcie nekonajú – veď šach dáva na tomto poli krásne možnosti – spomeňme si len na partiu kozmonauta v družici so súperom na Zemi!


Vzad <<  >> Vpred