Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(30. 1. 1973)


Problém č. 10

Niels Höeg

Skakbladet 4. 1916









Je postavenie legálne?



Kontrolná notácia: biely Kd7 Sa1 Pe6 (3 kamene), čierny Kf6 (1 kameň).

Knižné ceny vyhrávajú títo riešitelia: za č. 4 M. Faboková z Trnavy, Ladislav Kramár z Letanoviec a M. Ondruš z Bratislavy, za č. 5 Ernest Ackerman z Michaloviec, Michal Hlinka z Hniezdneho a Milan Šeliga zo Svitu.

Problém č. 5 (Loyd), ktorý sme uverejnili 5. decembra 1972, zapríčinil našim riešiteľom viac ťažkostí, než sme očakávali. V čom je jeho vtip? Predovšetkým treba vedieť, že podľa kódexu kompozičného šachu FIDE v ortodoxných problémoch má pri normálnych okolnostiach biely, ako aj čierny právo na rošádu. Šachista, ktorý pozná toto pravidlo, rýchlo zistí, že po 1.Dd4 zahrá čierny 1...0-0! a po 1.Dg5 0-0-0! – a ani v jednom prípade nemožno splniť výzvu. Úloha sa teda zdá neriešiteľná. Teraz však príde prekvapenie: keď uvážime, že začína biely, posledný ťah, ktorým sa dospelo k základnej pozícii problému, musel vykonať čierny. Aký to bol ťah? Zrejme nie pešiakom (všetci pešiaci stoja v základnom postavení), ale buď vežou a8, buď vežou h8, buď kráľom. V prvom prípade čierny stratil právo na veľkú rošádu a riešenie je 1.Dg5 (s ďalším 2.D:e7+, resp. 1.Kd8, 2.Dd5+ atď.), druhom prípade nesmie robiť ani jednu rošádu, a preto riešenia sú až dve (1.Dg5, 1.Dd4), v treťom prípade vychádza len 1.Dd4 (a 2.D:h8+, resp. 1...Vg82.Dd7+ atď.), lebo zakázaná je malá rošáda. Úloha teda nemá ani jedno presne určené riešenie, ale predsa je riešiteľná – a v tom je jej relatívnosť.

Problémy, v ktorých treba uvážiť, čo sa na šachovnici prihodilo predtým, než sa dospelo k ich základnej pozícii, nazývajú sa retrográdne. Keď spätná analýza vedie k dvoch alebo viacerým alternatívam, ide o tzv. parciálnu retrográdnu analýzu. Podľa platného kódexu pokladajú sa takéto problémyza neriešiteľné, ale uvedené pravidlo sa v blízkej budúcnosti takmer iste zmení a úlohy tohto druhu prinavrátia sa do rodiny korektných.

Dnes predkladáme na riešenie iný zaujímavý retrográdny problém. Mohlo dané postavenie vzniknúť v partii? Keď áno, ktoré boli tri posledné ťahy? Riešenie, pri ktorom sa iste dobre zabavíte, pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, 801 00 Bratislava 1, Hviezdoslavovo nám. 11. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.


Vzad <<  >> Vpred