Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(23. 1. 1973)


Problém č. 9

Július Breyer

Magyar Sakkvilág 1918









Biely vyhrá, žartovný problém



Kontrolná notácia: biely Kc6 Ve6 Sh5 Jb8 Jg3 Pa2 e3 e7 f5 h2 (10), čierny Ke8 Vh8 Sd8 Sg8 Jf7 Jf8 Pa3 a4 c7 e4 e5 f6 h6 h7 (14), biely začne a vynúti výhru – ale nie bez porušenia pravidiel. Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, Bratislava, Hviezdoslavovo nám. 11. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Riešenie problému č. 3 (Botvinnik) z 21. novembra m. r.: Po úvodných ťahoch nasleduje 4.g4! f:g4 5.d6! K:d6 6.Kd4 – remíza (po 4...f4 5.d6 atď.).

Knižné ceny vyhrávajú: František Helc z Valaskej, Milan Ješka z Trnavy a Miloš Šemšág zo Spišskej Novej Vsi.

Na začiatku tohto storočia zažiarila hviezda Júliusa Breyera. Mimoriadne nadaný mladý majster udivoval vtedajší šachový svet nielen turnajovými úspechmi (najväčším bola I. cena na veľmi silne obsadenom berlínskom turnaji r. 1920) a odvážnym štýlom hry (známy Breyerov kráľovský gambit), ale aj výkonmi v hre naslepo (30. januára 1921 prekonal v Košiciach vtedajší svetový rekord zohratím "slepej" simultánky na 25 partií, z ktorých 15 vyhral, 7 remizoval a len 3 prehral) a v kompozičnom šachu.

Tohto roku oslávime 80 rokov od narodenia Breyera (narodil sa r.1893 pravdepodobne v Budapešti, ale ani miesto, ani presný dátum narodenia nepoznáme). Čo je pre nás najzaujímavejšie, po utvorení Československej republiky sa stal našim občanom a roky svojho najväčšieho šachového rozkvetu, ale zároveň aj posledné roky mladého života prežil v Bratislave.

Povolaním bol inžinierom a vedúcim závodu na stavbu poľných úzkokoľajných železníc (staval napr. železnicu z Lozorna do hôr na Sološnicu). Bohužiaľ, dlhoročná srdcová choroba mu nedovolila pokračovať v činnosti technickej ani šachovej. 28–ročný mladý muž ženatý a otec jedného dieťaťa, zomrel 9. novembra 1921 o 23. hod. v dome č. 5 na terajšej Nálepkovej ulici. Pochovaný je na bratislavskom židovskom cintoríne.

Problémov nezložil veľa – od svojej prvotiny r. 1913 iba niekoľko dvojťažiek, typu "biely na ťahu", trojťažiek s modelovými matmi a pár iných skladieb. Najviac ho preslávila retrográdna úloha s využitím 50–ťahového remízového pravidla (prvá na svete!) a potom azda žartovná štúdia, ktorú prinášame na našom diagrame. Je to problém vhodný na uverejnenie na Silvestra, ale na rozdiel od mnohých iných podobných skladieb má pomerne zložitý obsah. Pri voľbe žartovného úvodníka treba byť opatrný, aby nevznikol pat!


Vzad <<  >> Vpred