Vzad <<  >> Vpred

Šach – Mat – Pat

(31. 12. 1992)


Všetky súťaže tejto rubriky sponzoruje Stavoprojekt Bratislava, Cukrová č. 14.


Silvester – to je vždy dobrý motív na to, aby sa v šachových rubrikách mohli uverejňovať šachové kuriozity. Autor dnešnej, medzinárodný majster v kompozičnom šachu Dr. Karl Fabel (20. 10. 1905 – 3. 3. 1975) ich zložil stovky a napísal o nich aj šachovú knihu Kurioses Schach (1960). V tej dnešnej nejaký šibal sa zahral na vtipkára a ukradol nám zo šachovnice čierneho kráľa. Bola v nej pripravená pozícia, v ktorej išlo dať mat už prvým ťahom. Dokážete čierneho kráľa vrátiť na správne miesto? Pozor však, lebo zdanlivo existujú dve také polia, no len jedna možnosť je správna.Skladba č. 130

Dr. Karl Fabel, Nemecko

Deutsche Schachblätter, 1950

Vráťte čierneho kráľa na šachovnicu

tak, aby biely mohol dať okamžite matKontrolná notácia: biely Ke1 Vg2 Vh1 Sd4 Pb2 c2 (6), čierny K? Se4 (1) – po vrátení čierneho kráľa na šachovnicu mat prvým ťahom.

Riešenie pošlite najneskôr do 22 dní na adresu redakcie Slovenského denníka, Žabotova 2, 811 04 Bratislava s poznámkou ŠACH pri adrese. Dvoch správnych riešiteľov odmeníme šachovou knihou.


Šachové anekdoty


Na rozdiel od šachu hrozí dáme najväčšie nebezpečenstvo práve vtedy, keď nemá garde.


Kto mení často dámy, ľahko sa stane remízovým kráľom.


"Hovorí sa, že pracujete nad šachom až osem hodín denne, je to pravda?" – informoval sa Fischer u Portischa. "Ale o vás sa hovorí, že pracujete oveľa viac", namietal prekvapene maďarský veľmajster. "To je pravda, ale o mne predsa každý vie, že som blázon."


"Prečo neťaháte?" "Lebo vy ste na ťahu." "A to ste mi nemohli povedať už včera?"


Nie je každý šachista, kto je na ťahu. (ij)


Vzad <<  >> Vpred