Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(21.11.1975)


Problém č. 776V. Bron

II. cena

Pravda 1927

Mat 3. ťahomKontrolná notácia: biely Kf4 Dd2 Vf2 (3 kamene), čierny Kh1 Pg2 h3 h4 (4 kamene), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom. Riešenie pošlite do 13 dní na adresu redakcie Nedeľnej Pravdy, Štúrova 4, 893 39 Bratislava, s poznámkou ŠACHOVÁ SÚŤAŽ pri adrese.


Veľmajster Bron

Ak sa porovnáva postavenie jednotlivých štátov v kompozičnom šachu, prichádzajú do úvahy najmä tri oficiálne kritériá: počty skladieb v tzv. Albumoch FIDE, počty skladateľov s medzinárodnými titulmi a výsledky svetových súťaží. A nech to rátame z ktoréhokoľvek konca, vždy nám vychádza suverénne prvenstvo Sovietskeho zväzu. K dlhodobému veľmi vysokému percentu v albumoch pribudlo nedávno absolútne víťazstvo v I. svetovej súťaži (prvý raz oficiálnej) a potom ešte udelenie titulu veľmajstra ďalším dvom sovietskym šachistom. A tak z 10 žijúcich veľmajstrov v kompozičnom šachu má dnes ZSSR štyroch: Lošinského, Kaspariana, Koroľkova a Brona.

Iste najmenej známym z nich je Vladimir Akimovič Bron. Pôvodom Ukrajinec žije už dlhý čas v ďalekom Sverdlovsku a preto nie div, že nie je práve najčastejším hosťom "moskovských kompozičných pondelkov". Ale nedávno prišiel do Tbilisi na zasadanie medzinárodnej komisie a tak sme mali možnosť si s ním potriasť ruku a porozprávať. Tento 66-ročný veľmi sympatický a skromný muž, doktor technických vied a významný odborník v silikátoch a ohňovzdorných materiáloch, zložil dosiaľ vyše 450 úloh a viac ako 350 štúdií. Aj keď titul získal najmä zásluhou svojej štúdiovej tvorby, patrí medzi najvšestrannejších sovietskych skladateľov. Osobitné sympatie však už oddávna prechováva k Československu, čoho výrazom je aj množstvo krásnych úloh v štýle "českej školy úlohovej". Jednu z nich sme vybrali do dnešnej rubriky pre našich riešiteľov. Pochádza z mladíckych rokov autora, vzhľadom na materiál má prekvapujúco bohatý obsah – a príjemne znie aj názov časopisu (pravda, sovietskeho), v ktorom získala cenu...

Riešenie problému č. 765 (Jankovič) z 3. októbra: 1.Kc8 Sb4 (hrozí) 2.Se3+ Ke5 3.f4+ Kd6 4.Jf5 mat, 1...Sg6 2.Je2+ Ke4 3.f3+ Kf5 4.g4 mat, 1...Sd7+ 2.K:d7 (hrozí 3.Se3+) f5 3.Je2+ Ke4 4.f3 mat. Výborná "česká" štvorťažka autora, ktorý sa po odmlčaní opäť intenzívne venuje tvorbe a je v súčasnosti nesporne najlepším slovenským mnohoťažkárom. Oprava.

Knižné ceny za riešenie vyhrávajú: Jozef Kubanka, Žarec 1640, 022 01 Čadca, Igor Procháczka, B. Smetanu 1, 949 01 Nitra a Miroslav Zvara, Kociha, 980 52 p. Hrachovo.

* Ďalšie stretnutie záujemcov o šachové problémy bude v utorok 25. novembra t. r. v Kultúrno-vzdelávacom stredisku na Jadernej ulici (Bratislava-Ostredky). Začiatok bude opäť o 18. hodine, trvanie približne do 20,45 hod.


Vzad <<  >> Vpred