Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(29.3.1974)


Problém č. 646K. Fabel

The Problemist 12.1933

Mat 1. ťahomKontrolná notácia: biely Ke1 Dc6 Vg2 Vh1 Sf4 Jg4 Pd3 e4 (8), čierny Kf3 (1). Áno, nemýlite sa, pod diagramom je napísané: mat prvým ťahom. Je to taký prvoaprílový žartík a ak ho vyriešite, iste sa s chuťou zasmejete. Opäť odmeníme troch riešiteľov, ale tentoraz len dvoch správnych a jedného nesprávneho. A ešte jedna podmienka je zmenená: riešenie treba hodiť do poštovej skrinky nie do 13 dní, ale presne v pondelok 1. apríla.


SPRÁVNE ZAPISUJ ŤAHY!

Šikovný šachista dokáže aj to, čo nešikovný pokladá za nemožné. Dokážete to aj vy, ak sa budete držať nášho hesla: SPRÁVNE ZAPISUJ ŤAHY. Kto neverí, nech si zoberie šachovnicu a postaví takúto pozíciu: b. Kg4 Dh5 Pg2 (3), č. Kg8 Dd8 Se3 Pg7 h7 (5). Dajme tomu, že ste biely a na ťahu, stojíte zúfalo, ale máte pevnú vôľu a robíte, čo sa dá. Dôležité je špekulovať a – SPRÁVNE ZAPISOVAŤ ŤAHY. Teda asi päť minút špekulujete, potom SPRÁVNE ZAPÍŠETE svoj nasledujúci ŤAH, a nakoniec, tak asi o 10 sekúnd zahráte 44.Kg4-f3. Teraz rozmýšľa čierny: "Čo to má byť? Útok na strelca? To sa ale ten chudák poriadne sekol. Zahrám 44...Dd8-d1+ a získam dámu" – a zíza dve-tri minúty na šachovnicu, či ho nechcete dajako nachytať. "Aha, ak potom kráľ pôjde 45.Kf3-g3 a ja mu dámu vezmem, tak je pat! Pekne by ma bol dobehol, ešte, že som mu nesadol na lep. Ale čo mám robiť? – A už to mám: najprv zahrám 45...Se3-f2+ a až potom zoberiem dámu a pôjdem domov. Tak je teda všetko v poriadku, to ho ale prekvapím!" – A zahrá vskutku 44...Dd8-d1+, ale vzrušený nič nepíše a čaká na odpoveď. – Teraz príde váš čas. Pozriete sa okolo, či sa niekto nedíva, jednou rukou vezmete svojho kráľa a druhou dámu a súčasne ich premiestnite: kráľa na f5 a dámu na e8. A s víťazným úsmevom SPRÁVNE ZAPÍŠETE posledný ŤAH 45.Dh5-e8 mat. Čo nasleduje? Samozrejme, čierny sa rozčúli, zavolá rozhodcu a bude sa mu snažiť dokázať, že biely kráľ má stáť na f3. Vy ale ukážete rozhodcovi SPRÁVNE ZAPÍSANÝ ŤAH 44.Kg4-f5. Rozhodca si pozrie ešte partiár čierneho, skonštatuje chybu pri zápise tohto ťahu a vo svojom podozrení sa utvrdí, keď si všimne, že ďalšie ťahy vôbec nie sú zapísané. Pomyslí si: "Ten čierny je ale dobré číslo, chcel by odškriepiť mat." A povie: "Mat." A máte bod do turnajovej tabuľky, lebo ste sa držali nášho hesla: SPRÁVNE ZAPISUJ ŤAHY. BUĎ FIT!


A ešte aprílová miniatúrka

Zohrali ju dvaja islandskí šachisti Bodversson – Ólafsson r. 1947: 1.f4 e5 2.f:e5 d6 3.e:d6 S:d6 4.Jf3 Jc6 5.h3 Sg3 mat.


Nový svetový rekord

Západonemeckí šachisti G. Voll a J. Wenig zohrali minulý rok 320 sedemminútových partií bez prestávky za 50 hodín. Nerozhodne sa skončilo 44 partií, matom 45 partií a v 8 partiách bol prekročený čas. Ostatné partie sa skončili materiálnou prevahou. Na výsledku nezáleží, svetový rekord prekonali obaja. Úroveň partií bola – partiová.


Vzad <<  >> Vpred