Vzad <<  >> Vpred

Šach

Vedie Ladislav Salai

(14. 2. 1962)


V šachovom krúžku sa práve hralo tretie kolo šachového turnaja o najlepšieho šachistu školy, keď prišiel Peter Radodaj a neprestajne pri každej šachovnici svojimi poznámkami vyrušoval a sebavedome kritizoval hru. Piatak, pionier Janko Zlatoň, rozhodca turnaja, keď už napomenutie nepomohlo, nenápadne "zakročil".

Na šachovnicu postavil kamene (figúrky) tak, ako to znázorňuje náš dnešný diagram a zavolal si Petra. – Pozri sa, v tomto postavení biely už urobil veľmi zlý ťah. Namiesto toho ťahu mohol matovať. Poraď mi, treba vrátiť ťah bieleho tak, aby sa potom dalo matovať, ale neviem ktorý. – Peter dlho premýšľal, ale nevedel povedať, o aký ťah ide. Už nevyrušoval a zahanbený odišiel domov. Máte aj u vás takých Petrov Radodajov? Vedeli by ste napísať, ktorý ťah bieleho treba vrátiť, aby sa namiesto neho mohlo matovať? To je naša:Úloha č. 13Kontrolná notácia: b. Kh1, Jg3 (2 kamene), č. Kh3, Ph4 (2 kamene). Medzi riešiteľmi, ktorí do desať dní zašlú správnu odpoveď na súťažnú úlohu číslo 13, vylosujeme hodnotné knižné ceny.

Za správne vyriešenie súťažnej úlohy číslo 9 zasielame knižné odmeny Štefanovi Chromikovi z Banskej Bystrice (ul. 29. augusta č. 26), Márii Žileckej z Novej Ľubovne, okres Poprad a Drahomírovi Lukáčovi z Košíc (Štúrova ulica č. 23).


Vzad <<  >> Vpred