Vzad <<  >> Vpred

Šachový problém

(č. 20, október 1964)


Keď je pod diagramom napísané "mat 2. ťahom", každý riešiteľ vie, že mat je nablízku. Takýto mat môže byť pekný a zaujímavý, môže sa páčiť, ale vcelku neprekvapí. Ak má však biely jednoducho vyhrať, na čo obyčajne stačí dobyť súperovu figúru, prípadne len pešiaka, riešiteľ sotva počíta s možnosťou matu a keď naň predsa naďabí, má podobný pocit, akoby sa práve dozvedel, že vyhral druhú cenu v športke. Vyriešte dnešný problém a iste budete súhlasiť.


70. Abram Solomonovič Gurvič

Bakinskij rabočij 1926

Biely vyhrá (4+2)Kontrolná notácia: biely Kh6, Jb8, Jh1, Pa4 (4 kamene), čierny Kh3, Pa3 (2), biely začne a vynúti výhru. Celý boj sa točí okolo chytania pešiaka a3 o trvá 4 ťahy. Riešenie pošlite do 20. októbra 1964 na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 5 - v rámci jesennej riešiteľskej súťaže možno zaň získať 3 body.

Riešenie problému č. 67 (Mlynka): a) 1.d8J! tempo 1...Kf8, Kh8 2.Je6, f8D mat, b) 1.d8S! tempo 1...Kf8, Kh8 2.h8D, Sf6 mat. Zámena dvoch matov vo forme dvojčiat. Vysoko treba hodnotiť pozíciu bez figúr, premeny pešiakov na slabšie figúry a príbuznosť matov z jednotlivých dvojníkov. Naozaj podarená úloha.

* Výsledok letnej riešiteľskej súťaže uverejníme v nasledujúcom čísle.


Vzad <<  >> Vpred