Vzad <<  >> Vpred

Šachový problém

(č. 18, september 1964)


Sociologický prieskum špecializovaný na šachistov sa ešte asi nikdy nerobil, povráva sa však, že šach a matematika sa navzájom znášajú, šachisti vraj majú matematiku radi a každý matematik má "bunky" pre šach. Je síce zaujímavé, že šachová hra je všeobecne veľmi obľúbená a k matematike má mnoho ľudí odpor, nechajme však bokom tieto neriešiteľné problémy a nájdime si radšej nejaký riešiteľný, ktorý spočíva práve v zaujímavom spojení šachového myslenia s matematickým. V rámci našej


Osobitnej riešiteľskej súťaže

predkladáme dnes takýto problém (č. 68): Koľko je všetkých legálnych postavení bieleho a čierneho (Ináč povedané: Koľkými spôsobmi môžeme na šachovnicu postaviť bieleho a čierneho kráľa tak, aby nestáli vedľa seba?) troch riešiteľov odmeníme hodnotnou knihou. Riešenie pošlite do 22. septembra 1964 na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 5. Stačí uviesť číselný výsledok, budeme však radi, keď pripojíte aj postup riešenia. Osobitnú cenu dostane riešiteľ, ktorý podá všeobecné riešenie na šachovnici n x n polí. Napíšte, ako sa vám súťaž páčila!

Riešenie problému č. 65 (Lech): 1.Jf2! tempo, 1...Kf5 (Kf4) 2.De4 mat, 1...Kd4 2.Dc5 mat, 1...Se6 ľub. 2.De4 mat, 1...Sd5 2.Df6 mat, 1...Sf5 2.Dd6 mat. Úloha má aj zdanlivú hru 1...Kf5 2.D:e6 mat. Dve predĺžené obrany strelca pri dvoch únikových poliach a navyše zámena jedného matu! Na miniatúrku obdivuhodný výkon.

Najkratšia šachová partia 1.g4 e5 2.f3 Dh4 mat sa vraj skutočne odohrala v Lipsku r. 1878. Najdlhšiu partiu zohrali Pilnik s Czerniakom na jednom z turnajov v Mar del Plata - mala 191 ťahov. Teoreticky najdlhšia partia môže mať 5898 a pol ťahu.


Vzad <<  >> Vpred