Vzad <<  >> Vpred

Šachový problém

(č. 24, november 1963)


Predstavte si, že máte na magnetofónovej páske nahratú reportáž z futbalového zápasu, dajú vám k dispozícii 22 hráčov a ihrisko a za úlohu, aby ste zorganizovali zápas, ktorý by mal presne taký priebeh, ako vám ho servíruje reportér. To by ste si zapli magnetofón a pokrikovali na hráčov, čo majú robiť: prihraj Mišovi, vbehni do ofsajdu, pusť gól, kopni ho do členka, diváci, pískajte, rozhodca tiež a tak ďalej. Mali by ste s tým najmenej toľko práce ako režisér Shakespeara a napokon ten futbal by za všetku námahu ani azda nestál. Zato v šachu jestvuje niečo principiálne veľmi podobné, ale skutočne zaujímavé, menej namáhavé a mimoriadne dôvtipné. Rozhodne neobanujete, keď sa budete chcieť o tom presvedčiť a zapojíte sa do našej


Osobitnej súťaže

s týmito podmienkami: Treba zostaviť pozíciu šachového problému (dvojťahovej úlohy), ktorý má toto riešenie:


1.f7 hrozí 2.Df6 mat

1...Sb6 2.b8D mat, 1...Vb6 2.c8D mat,

1...Se6 2.e8D mat, 1...Ve6 2.f8D mat.


Nezáleží na tom, či sú v probléme aj iné varianty, dôležité však je, aby mal iba riešenie 1.f7 a bol riešiteľný (t. j., aby po každom ťahu čierneho mat druhým ťahom vyšiel).

Spomedzi riešiteľov tohto tzv. rekonštrukčného problému, ktorí pošlú správne postavenie na adresu redakcie, Bratislava, Štúrova 5, do 28. decembra 1963, vyžrebujeme troch výhercov, ktorých odmeníme hodnotnými knihami. Osobitnú prémiu získa riešiteľ, ktorému sa podarí splniť podmienky súťaže pri najmenšom počte kameňov (bielych aj čiernych spolu). Napíšte, ako sa vám súťaž páčila!

Riešenie problému č. 46 (Rinck): 1.Je5 d2 2.Jc4 d1D 3.Jb6+ Kb8 4.Sd6+! D:d6 pat. Modelový pat s väzbou jazdca.


Vzad <<  >> Vpred