Vzad <<  >> Vpred

Šachový problém

(č. 2, január 1962)


Šach je hra bojovná, ale skrýva v sebe aj mnohé estetické hodnoty. Krása šachových kombinácií dokáže nadchnúť každého, i menej skúseného šachistu, ale najviac upúta vtedy, keď je prevtelená do umeleckého diela, do tzv. šachového problému či skladby. Toto odvetvie šachu, ktorého tvorcami sú šachoví skladatelia a obecenstvom široké masy riešiteľov, má za cieľ povzniesť šachistov nad obyčajnú snahu po porazení súpera a odhaliť im podstatu šachového krásna v najčistejšej forme. Dobrý šachový problém dokáže zaujať, duševne vzpružiť a podnietiť k samostatnému uvažovaniu, je však súčasne aj cenným cvičením kombinačnej pohotovosti a bystrosti pre každého praktického hráča.

Dúfame, že rubrika, ktorú týmto otvárame, zaujme našich čitateľov a stane sa vyhľadávanou súčasťou každého čísla!

Na úvod sme vybrali problém prvého slovenského šachového skladateľa, rodáka z Nededze (1810) - je to jednoduchý, ale vtipný príklad na tzv. symetrickú úlohu s jemným prvým ťahom.


1. Arnold Pongrácz

Deutsche Schachzeitung 1860









Mat 2. ťahom (4+4)



Kontrolná notácia: biely Ke2, De7, Vb5, Vh5 (4 kamene), čierny Ke4, Se5, Pd5, f5 (4 kamene), biely (jeho pešiaci ťahajú zdola nahor) začne a po každom ťahu čierneho dá ihneď mat. V riešení udajte prvý ťah (tzv. úvodník) a jednotlivé maty po ťahoch čierneho.

Troch správnych riešiteľov tejto úlohy odmeníme hodnotnými knihami, ak nám pošlú riešenie do 1. februára 1962. Prípadné nejasnosti na požiadanie radi vysvetlíme listom alebo v rubrike - chceli by sme ju totiž sprístupniť čo najširšiemu okruhu čitateľov.


Vzad <<  >> Vpred