Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

Vedie: Bedrich Formánek

(8.3.1991)



 

Skladba č. 3Arnold Pongrácz

Schachzeitung 1860









Mat 2. ťahom (4+4)


Skladba č. 4Arnold Pongrácz

Čestné uznanie

Schachzeitung 1866









Mat 2. ťahom (10+3)



História šachovej kompozície na Slovensku sa začala písať r. 1848, keď v druhom ročníku kalendára DOMOVÁ POKLADŇICA (vydávaného v Skalici významným národným buditeľom Danielom Lichardom) bola uverejnená päťťažka neznámeho autora. Za skutočný krok do arény svetového kompozičného šachu možno pokladať až uverejnenie prvej skladby 44-ročného grófa Arnolda Pongrácza, vtedy náčelníka Hontianskej župy (v apríli 1855). Pongrácz sa narodil 18.7.1810 v Nededzi pri Žiline a zomrel 7.7.1890 v Trnave. Hovoril aj po slovensky, hoci iste viac musel používať maďarčinu a korešpondoval zväčša v nemčine. Za veľmi krátky čas, aj vďaka svojmu olomouckému priateľovi dr. Konradovi Bayerovi, neoficiálnemu kompozičnému majstrovi sveta, sa vypracoval na veľmi dobrého šachového skladateľa, čo osobitne platí pre samomaty. Zložil niekoľko sto problémov a získal významné úspechy v historických skladateľských súťažiach, usporiadaných v Anglicku: The Era 1856, British Chess Association 1861 a 1862.

Tvorbu Arnolda Pongrácza si pripomenieme dvoma jeho dvojťažkami. Pod č. 3 je zaujímavá "núdzovka" – na všetky ťahy čierneho sú pripravené maty: 1...Kc4 2.Da4 mat, 1...Ke4 2.Dg4 mat, 1...c4(e4) 2.D:d5 mat. Biely je však v núdzi o ťahy a k cieľu vedie len 1.Vg5!. Hlavný vtip je v tom, že každý iný ťah matové možnosti zlikviduje. Autor ku skladbe pripísal heslo "Ordenkreuz", pretože rozostavenie kameňov mu pripomínalo tvar vojenského vyznamenania „radového kríža“ (istý čas bol dôstojníkom z povolania).

Druhú dvojťažku predkladáme na riešenie. Treba ho poslať do týždňa na adresu redakcie Národnej obrody, Martanovičova 25, 819 31 Bratislava, s označením ŠACH. Dvaja vyžrebovaní správni riešitelia vyhrajú knihu. (Kontrolná notácia diagramu: b. Kh4 Dc7 Va5 Sa7 Sh7 Jf2 Jf5 Pc5 d2 h6 (10), č. Ke5 Vd6 Jf7 (3), biely začne a dá mat bezprostredne po každej odpovedi čierneho. Pred úvodníkom ide 1...Kf6 2.De7 mat, ale tento mat sa v riešení zamení...)


Z terminológie

Šachová skladba (šachový problém) je umele vytvorené postavenie na šachovnici s výzvou, t. j. textom udávajúcim cieľ, ktorý má dosiahnuť riešiteľ. Skladby sa delia na priame matové úlohy, štúdie a exoskladby. Úlohy sú skladby, v ktorých biely začne a dá mat najneskôr v udanom počte ťahov. Podľa počtu ťahov sa delia na dvojťažky, trojťažky a mnohotažky.


LOTYŠSKO – SLOVENSKO

Našim šachovým skladateľom pripomíname, že skladby pre medzinárodný zápas (dvojťažky, trojťažky, mnohoťažky a pomocné maty) treba posielať, pokiaľ možno, do konca tohto mesiaca na adresu Ing. Ladislav Salai, Dom stavbárov blok C, Závodská cesta, 010 01 Žilina. (FF)


Vzad <<  >> Vpred