Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

Vedie: Bedrich Formánek

(1.3.1991)



Skladba č. 1Sam Loyd (USA)

N. Y. State Chess Assoc. 1892









Mat 2. ťahom (6+3)


Skladba č. 2Sam Loyd (USA)

Baltimore Herald 1880









Mat 2. ťahom (6+2)



Kto len trochu porozumel tajom kompozičného šachu, iste prikývne autorovi knihy KOMPOZIČNÝ ŠACH NA SLOVENSKU: „Duchaplnosť a krása šachových skladieb priťahuje masy šachistov, posedenie nad problémom výborne osvieži, kompozičný šach posilňuje vieru vo vlastné schopnosti, umožňuje krásne realizovať vlastnú fantáziu. Riešenie a skladanie problémov dáva príležitosť uplatniť deduktívny alebo analytický spôsob myslenia, vytvára estetické emócie, udivuje svojou logikou, bohatstvom myšlienok, dokonalosťou konštrukcie či vtipom. Kompozičný šach ako druh umenia a hry zároveň nemá obdobu v nijakej inej hre, ani v inom umeleckom odvetví, a svojou neuveriteľnou mnohostrannosťou je jedinečný a nenahraditeľný.“ Posledná veta znie azda nadnesene, ale či ju nemožno tolerovať tomu, kto má svojho koníčka skutočne rád?

Slovenský kompozičný šach má v súčasnosti vynikajúcu úroveň, ako o tom svedčia úspechy v oficiálnych svetových súťažiach, množstvo vyznamenaní v medzinárodných turnajoch a najmä tvorivé výkony skladateľov dvojťažiek, trojťažiek, samomatov, pomocných matov a ďalších kompozičných žánrov. V našej rubrike budeme čitateľov o týchto úspechoch informovať, ale hlavne sa zameriame na získanie nových záujemcov, riešiteľov a skladateľov, a prehlbovanie ich znalostí o obsahu šachových skladieb.

Na začiatok uverejňujeme dve nie zložité, ale príťažlivé dvojťažky slávneho amerického šachového skladateľa Sama Loyda (30.1.1941 – 11.4.1911) a prvú z nich aj s riešením: Ak chce biely vynútiť mat svojím ďalším ťahom, musí začať mimoriadne prekvapujúco dámou do dolného ľavého rohu, t. j. 1.Db2-a1! (alebo v skrátenom zápise 1.Da1), čím vytvorí hrozbu 2.De1 mat. Proti nej má čierny obrany iba ťahmi kráľa: po 1...Kd2 (alebo Ke2, či Kf2) ide 2.Vg2 mat, kdežto po 1...Ke4 zas 2.Dd4 mat. (Branie strelca pešiakom hrozbe nebráni.)

Druhý problém predkladáme na samostatné riešenie. Pošlite ho do týždňa na adresu redakcie Národnej obrody, Martanovičova 25, 819 31 Bratislava, s označením ŠACH. Dvaja vyžrebovaní správni riešitelia vyhrajú knihu Kompozičný šach na Slovensku. (Kontrolná notácia diagramu: biely Kh1 Dc2 Sb4 Sc4 Ja3 Jb3 (6 kameňov), čierny Ka2 Vb2 (2 kamene), biely začne a dá mat bezprostredne po každej odpovedi čierneho. Má táto skladba hrozbu?) (FF)


Vzad <<  >> Vpred