Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

Vedie: Bedrich Formánek

(29.3.1991)



Skladba č. 9Ľudovít Lačný

I. cena

Memoriál Przepiórka C 1.11.1949









Mat 2. ťahom (8+12)


Skladba č. 10Ľudovít Lačný

II. cena

Magyar Sakkélet 1955









Mat 2. ťahom (10+12)



Pán Július Satinský je známym ctiteľom slovenského kompozičného šachu, za čo sa vôbec nehanbí, naopak, dáva to verejnosti takmer týždeň čo týždeň na známosť. A on je naozaj ctiteľom, aj prišiel medzi nás, číta občas knihu Kompozičný šach na Slovensku, sem-tam si zahrá partiu s pánom Lasicom a vôbec mu nezazlievame, že ešte nepresedlal na skladanie dvojťažiek alebo štúdií. Kde by potom vzal čas na svoje príhovory v Národnej obrode, kedy by sa pripravoval na tie vážne pestvá (preklad z českého srandy) v Štúdiu S. Majster Satinský je náš a my (tzv. kompoziční šachisti) sme mu vďační, že nás takto uprednostňuje – pretože vie, čo je pekné a kde sme dobrí.

Mimochodom, rubrika by nestačila, keby sme tu chceli uviesť čo len tisícinu všetkých tých úspechov, ktoré dosiahli slovenskí šachoví skladatelia a riešitelia. Ale dnes si predsa len jeden pripomenieme. Na minuloročnom zasadaní medzinárodnej organizácie kompozičného šachu v Španielsku udelili nový titul MAJSTER FIDE V KOMPOZIČNOM ŠACHU 88 skladateľom z celého sveta, z toho však deviatim z ČSFR (10,2 %) a z nich siedmim zo Slovenska (77,8 % v rámci ČSFR!). Premýšľaním o týchto číslach človek takmer stratí komplex malého národa. Ale aby sme boli konkrétni, uvádzame tých siedmich v poradí podľa získaných bodov: Juraj Brabec (Bratislava) 22,5 – Alexander Pituk (Banská Štiavnica) 18,2 – Ivan Kiss (Modra) 16 – Bedrich Formánek (Bratislava), Zoltán Labai (Milanovce), Karol Mlynka (Zlaté Moravce) po 14 – Ľudovít Lačný (Žiar nad Hronom) 13,5.

V minulej rubrike sme predstavili majstra Pituka, dnešné skladby patria jeho žiakovi, dnes jednému z najuznávanejších svetových šachových skladateľov Ing. Ľudovítovi Lačnému (nar. 8.12.1926 taktiež v Banskej Štiavnici, ale už dlhé roky obyvateľ Žiaru nad Hronom). Nikdy to nepreháňal s množstvom, ale priemerná kvalita jeho skladieb je skutočne výnimočná a skvelé sú aj jeho tvorivé úspechy. Ako prvý na svete vytvoril tzv. cyklickú zámenu matov, ktorá neskôr dostala názov LAČNÉHO TÉMA, a prvý na svete rozšíril svoju tému na štyri varianty. Tieto dve slávne dvojťažky uvádzame na dnešných diagramoch:

Riešenia skladieb pošlite do týždňa na adresu redakcie Národnej obrody, Martanovičova 25, 819 31 Bratislava, s označením ŠACH. Dvaja vyžrebovaní správni riešitelia aspoň jednej skladby vyhrajú knihu. (Kto chce dôkladne pochopiť obsah dvojťažiek, mal by si všimnúť, aké maty nasledujú po tematických ťahoch čierneho pred zahraním úvodníka!)

Riešenie skladby č. 4 (Pongrácz) z 8.3.1991: 1.Jd4 tempo 1...K:d4(Kd5) 2.c:d6 mat, 1...Kf6 2.Jg4 mat, 1...Kf4 2.Jd3 mat, 1...Jf7 ľub 2.D:d6 mat. Okrem "trojbatériového" matu v prvom variante je zaujímavé, že pred úvodníkom vychádza 1...Kf6 2.De7 mat, teda zdanlivá hra pred 125 rokmi! – Knihy posielame týmto dvom úspešným riešiteľom: František Horský, ubyt. Javorina 409, Slovnaft, 821 10 Bratislava a Pavol Kristian, 1 Kuzmányho 19, 040 01 Košice. (FF)


Vzad <<  >> Vpred