Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

Vedie: Bedrich Formánek

(16.3.1991)



Skladba č. 5Richard Réti

Kölnische Volkszeitung 1928









Biely vyhrá (3+3)


Skladba č. 6Richard Réti

Deutsche Schachzeitung 12.1921









Biely remizuje (2+2)



Keď sme sa už rozhodli venovať úvodné rubriky malým výletom do histórie, po Loydovi a Pongráczovi prichádza na scénu Richard Réti; 28. mája bude tomu 102 rokov, čo sa v Pezinku narodil, a 6. júna 62 rokov, čo ho zastihla smrť v Prahe. Vo svojom rodisku prežil ranú mladosť, možno aj začal chodiť do školy, potom sa však jeho rodičia presťahovali do Viedne. Pravda, Réti nemal nijaké silné národnostné cítenie a svoju neskoršiu česko-slovenskú štátnu príslušnosť (vrátane reprezentácie na turnajoch) odvodzoval od slovenského rodiska. Stal sa jedným z elitných svetových praktických šachistov, vynikol aj ako teoretik hraného šachu, v našej rubrike sa však sústredíme na jeho rovnako významné kompozičné zásluhy.

Svoju prvú skladbu uverejnil r. 1905, bola to trojťažka, ale na tento žáner nemal šťastie: každá z jeho 6 úloh je buď nekorektná, alebo nepôvodná. Hlavnou silou Rétiho sú štúdie. Zložil ich spolu 56 (vrátane spoločných) a niektoré sa dostali do zlatého fondu kompozičného šachu.

Na diagrame č. 5 si biely takto poradí s nebezpečným pešiakom e2: 1.Sf5+ Kd6(Kd8) 2.Vd4+ Ke7(Ke8) 3.Ve4+ Kd8! 4.Sd7!! (nesmie sa chytiť do pasce 4.V:e3? e1D! 5.V:e1 pat) 4...e1D 5.Sb5! s ďalším 6.Ve8 mat (po 2...Ke5 biely vyhrá jednoducho 3.Ve4+ K:f5 4.V:e3 atď.). Je pozoruhodné, že mat aj pat sú "modelové", t.j. každé pole okolo čierneho kráľa je mu zneprístupnené jediným spôsobom.

Na druhom diagrame je najslávnejšia Rétiho štúdia, ktorú predkladáme čitateľom na riešenie. Treba ho poslať do týždňa na adresu redakcie Národnej obrody, Martanovičova 25, 819 31 Bratislava, s označením ŠACH. Dvaja vyžrebovaní správni riešitelia vyhrajú knihu. (Kontrolná notácia diagramu: biely Kh8 Pc6 (2 kamene), čierny Ka6 Ph5 (2 kamene), biely začne a vynúti remízu.)


Z terminológie

Štúdia je skladba, v ktorej obvykle biely začne a aj pri najlepšej obrane čierneho si vynúti výhru alebo remízu, pričom nie je predpísaný počet ťahov. Výnimočne môže začínať aj čierny (a biely vyhrá alebo remizuje), ale na túto okolnosť treba pod diagramom osobitne upozorniť.


Súper z IZRAELA

Po zápase s Lotyšskom čaká slovenských ale aj českých šachových skladateľov ešte ťažší súper – Izrael. Možno už začiatkom mája t. r. budeme poznať témy v oboch oddeleniach, ktoré – na rozdiel od všetkých našich doterajších medzinárodných stretnutí – určia rozhodcovia: Holanďan Henk le Grand v dvojťažkách a Juhoslovan Fadil Abdurahmanović v pomocných matoch. Na celú prácu budú mať autori okolo pol roka. Mimochodom, pôjde o tretí medzištátny zápas Československa v histórii – r. 1928 sme porazili Holandsko 487,5:332,5 a r. 1970 Švédsko 131:80. O jeho podrobnostiach, vrátane predpísaných tém, budeme v našej rubrike pravidelne informovať. (FF)


Vzad <<  >> Vpred