Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(8. 7. 1983)


Problém č. 986 – originál

Rudolf Lokaj, Hanigovce









Mat 2. ťahom (8–7)



Kontrolná notácia: b. Kf7, Dc5, Vc6, Vf3, Sg4, Jf4, Jh1, Pd5 (8), č. Ke4, Sb1, Sg3, Jf1, Pa5, d4, e5 (7), začne biely a dá mat druhým ťahom. Dnešným problémom R. Lokaja začíname novú štvrťročnú súťaž, v ktorej uverejníme celkove 13 problémov. Riešenie dnešného musia riešitelia zaslať do 14 dní od vyjdenia Prílohy VN na adresu – Redakcia Východoslovenských novín, Švermova 47, 042 66 Košice s poznámkou ŠACH pri adrese.


Riešenie problému č. 980 (M. Bednár – 2X): 1.Ve3? (A) hrozí 2.Sc6++ (B), 1...d:c5 2.J:c3++ (C), ale 1...Se5! (a), 1.S:c3? (C) hrozí 2.Je3++ (A), 1...Ve6 2.Sc6++ (B), ale 1...Sf4!. Vlastné riešenie: 1.Vc6! (B) hrozí 2.J:c3 (C), 1...Se5 (a) 2.Je3 (A). V probléme, ktorý má iba jednu obranu proti hrozbe, si treba všimnúť tému, typickú pre autora: cyklickú zámenu funkcie polí. Na prvé pole biely vstupuje (A), na druhom hrozí (B) a na treťom dáva mat (C), čo sa v druhej fáze a v riešení cyklicky posunuje. Téma je doplnená jedným hrozbovým paradoxom Hanneliusa. Správne riešenie problému zaslalo 21 riešiteľov, iba dvom sa nepodarilo získať 2 body do súťaže.


Dnes si uvedieme znovu niekoľko poznámok, vyplývajúcich z listov. Vzhľadom na lehotu zasielania riešení je výhodné posielať na jednom korešpondenčnom lístku riešenia dvoch problémov. Šetrí to čas i peniaze, hlavne pri listoch, kde v obálke na veľkom dopisnom papieri sa vynímajú dva riadky riešenia, niekedy aj bez mena riešiteľa, ktoré je iba na obálke. Dostávame aj riešenia s takýmto textom: "Problém nemá riešenie". Ale ktorý?! Z toho vyplýva, že lístok – najvýhodnejšie korešpondenčný, by mal obsahovať číslo riešeného problému (prípadne dátum a meno autora), úplné riešenie (nie iba prvý ťah, ale aj hrozbu a obrany) a prípadné poznámky s menom riešiteľa. Ak sú dve riešenia zasielané v liste, je výhodnejšie zasielať každé z riešení na samostatnom lístku (pre odloženie v prípade reklamácie).

Niekedy sa stáva, že sa riešenie k nám nedostane a riešiteľ reklamuje nepriznané body. Vtedy pomôže spôsob, ktorý niektorí riešitelia už praktizujú: pri riešení uvádzajú aj obsah predošlého listu (skrátené riešenie, prvý ťah, hlavnú myšlienku, podstatné ťahy a pod.).


Vzad <<  >> Vpred