Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(10. 9. 1982)


Problém č. 942 – originál

Michal Kašper, Levoča









Mat 2. ťahom (7–4)



Kontrolná notácia: b. Ka8, Vb4, Ve6, Sa3, Sf3, Jc8, Jf6 (7), č. Kc5, Vf5, Se8, Jb2 (4), biely začne a dá mat druhým ťahom.

V dnešnom strategickom probléme spracoval autor témy blokovaní a batérií. A to všetko v ekonomickom postavení.

Riešenia zasielajte do 14 dní od vyjdenia Prílohy VN na adresu – Redakcia Východoslovenských novín, Švermova 47, 042 66 Košice, s poznámkou ŠACH pri adrese.


Riešenie problému č. 936 (M. Lakatoš): 1.f5! (hrozí 2.De6 mat), 1...e5, Se4, Dc6, Vd6 2.Dd3, D:b5, Vd1, Jc6 mat. Štvornásobné priame blokovanie polí. Všetkým riešiteľom aj čitateľom ŠO sa ospravedlňujeme za chyby na diagrame. Na poli g1 mal stáť biely strelec a na poli h1 čierny strelec. Riešitelia pri porovnaní s kontrolnou notáciou na tieto chyby iste došli a diagram si správne opravili. Za správne vyriešený problém bolo možné získať maximálne 2 body.

Súčasne upozorňujeme všetkých riešiteľov na dodržiavanie zasielacej lehoty – 14 dní. Riešenia problémov po tejto lehote prijímame len v odôvodnených prípadoch. Dodržiavanie spomínaných 14 dní je dôležité z nasledujúceho hľadiska. Jednotlivé ŠO sa pripravujú so značným predstihom a pri vyhodnotení predbežného stavu riešiteľskej súťaže musí mať vedúci rubriky včas riešenia od každého riešiteľa. Ináč sa môže stať, že tomu-ktorému riešiteľovi budú chýbať body.


Od stáleho a úspešného riešiteľa ŠO – I. Bandžucha zo Spišskej Novej Vsi – sme dostali upozornenie ohľadne problému č. 934 (M. Hlinka). U tohto problému ide totiž o autoplagiát (problém s veľmi podobným, prípadne tým istým obsahom a postavením od toho istého autora). M. Hlinka mal v r. 1972 v Pravde uverejnený problém č. 544 s postavením: b. Kh1, De1, Va5, Vf6, Sa3, Ja2, Jg8, Pc3, d3, e5 (10), č. Kd5, Vb8, Vc7, Sa7, Sa8, Jb1, Jf7, Pa6, b5, c5, f5 (11) a s riešením 1.De3 tempo. Viac-menej ide o zrkadlový odraz (s menšími odchýlkami) problému č. 934, ktorý je dokonca neúspešným autoplagiátom vzhľadom na nekorektnosti uvádzané pri riešení tohto problému. Za informáciu I. Bandžuchovi ďakujeme a všetkých autorov upozorňujeme, aby pri zasielaných skladbách zreteľne vyznačili, či ide o originály (ktorým dávame pri uverejňovaní prednosť), alebo o reprodukcie. Kvalitné a vyznamenané skladby budeme aj naďalej uverejňovať.

V súvislosti s vyššie uvedeným chceme zdôrazniť, ako by mala vyzerať skladba zasielaná nielen do ŠO, ale aj do iných rubrík. Ide hlavne o začínajúcich autorov, hoci podobné otázky sme už v ŠO dávnejšie rozoberali. Rozhodujúci na celej skladbe je diagram, či už napečiatkovaný alebo ručne nakreslený. Na tej istej strane listu, ako je diagram, musí byť aj výzva, kontrolná notácia a riešenie daného problému. Dôležité je aj meno a adresa autora, ako aj označenie, či ide o originál, alebo reprodukciu. Na záver autor zvykne pripojiť svoj komentár k skladbe, ako aj charakteristiku jej obsahu (spracovanú tému). Pri prvom styku autora s rubrikou by bolo žiadúce, aby sa autor aspoň trochu predstavil. Pri dodržaní všetkých týchto požiadaviek sa aj autor vyhne akýmkoľvek nedorozumeniam.


Vzad <<  >> Vpred