Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(23. 7. 1982)


Problém č. 935 – originál

Ing. Oto Mihalčo, Košice









Mat 2. ťahom (7–4)



Kontrolná notácia: b. Kh3, Dd3, Vd8, Sd5, Jf2, Jh8, Pg5 (7), č. Ke5, Jd2, Jh6, Pf7 (4), biely začne a dá mat 2. ťahom.

Dnešný problém možno zaradiť do oblasti strategických dvojťažiek. Jeho prednosťou je dobrý úvodník. Patrí do ranného obdobia tvorby autora a uvádzame ho hlavne v súvislosti s dnešnou miniškolou kompozičného šachu.

Riešenia zasielajte do 14 dní od vyjdenia Prílohy VN na adresu – Redakcia Východoslovenských novín, Švermova 47, 042 66 Košice, s poznámkou ŠACH pri adrese.


Riešenie problému č. 929 (MUDr. V. Pribylinec): Zdanlivá hra: 1...V:f7 2.S:f7 mat. Zvodnosť 1.Dc6? s hrozbou 2.J:e8 mat, 1...e:d6, V:c6, V:f7, Je4 2.D:d6 (d7), g:f8J, S:f7 (D:c8), Sg4 mat, ale 1...Vd8!. Rieši 1.Dc2! s hrozbou 2.Df5 mat, 1...V:c2, V:f7, Je4, Jh6, Kd7 2.g:f8J, D:c8, Sg4, V:e7, e6 mat. Zámena 1 matu a 1 obrany po prekvapujúcom úvodníku. Problém možno zaradiť medzi novostrategické skladby.

No jeho novostrategickosť ustupuje skôr do pozadia pred strategickejším charakterom riešenia. Za správne riešenie bolo možné získať maximálne 2 body.


MINIŠKOLA KOMPOZIČNÉHO ŠACHU

Dnes sa budeme venovať začínajúcim skladateľom a dvojťažkám. Vyplýva to aj z toho, že pre začínajúcich autorov je relatívne najľahšie začať skladať dvojťažky.

Tým využívame priestor dnešnej podrubriky na ozrejmenie všeobecných, najčastejšie sa vyskytujúcich otázok súvisiacich so skladbami začínajúcich autorov. Tí by sa hlavne na začiatku mali zaoberať strategickými témami a motívmi. K nim možno zaradiť napr. veľmi často sa vyskytujúce blokovanie (čierne kamene blokujú svojmu kráľovi niektoré pole matovej siete – viď problém č. 931), branie hrozbového kameňa (napr. u problému č. 929 variant 1...V:c2), prerušenie pôsobnosti bielych kameňov (napr. variant 1...Je4 u problému č. 929 a hlavne problém č. 926), priame napadnutie matového poľa (varianty 1...Jh6 alebo V:f7 u problému č. 929), únik čierneho kráľa z matovej siete predpokladajúci však jedno alebo viac voľných polí čiernemu kráľovi po úvodníku (viď variant 1...Ka7 u problému č. 929). Na ilustráciu niektorých z vyššie uvedených myšlienok môže slúžiť aj dnešný originál.

Samozrejme, existuje oveľa viac strategických motívov a tém, pričom niektoré sme zdôraznili aj v MINIŠKOLE z 11. 6. 1982. Samotné riešenie (autorom zamýšľaná a spracovávaná téma) je však len nutnou podmienkou hodnoty kvalitnej skladby. Dôležité sú aj "vonkajší vzhľad", teda ekonomické spracovanie, ako aj výber úvodníka.

Úvodník by mal byť skrytý, nenápadný, a nemalo by sa ním brať voľné pole čiernemu kráľovi, alebo nejaká čierna figúra (v krajnom prípade by sa mohol brať úvodníkom čierny pešiak) a hlavne by nemal byť šachujúci. Veľmi pekný úvodník má napr. problém č. 929 dávajúci jedno voľné pole č. kráľovi a o toľko krajší je potom taký variant, ako 1...Kd7 2.e6 mat u spomínaného problému. V tomto smere je kvalitný aj dnešný originál.

Častou chybou skladieb začínajúcich autorov je slabá ekonómia spracovania (mnoho figúr a pešiakov hrajúcich často iba v jednom variante). Snahou autorov by malo byť čo najlepšie využitie každej figúry, každého pešiaka. Isteže, dosiahnuť to nie je ľahké, ale v tom je práve krása šachových skladieb tvoriacich určitú formu umenia. Skladby s nízkym počtom kameňov bieleho a čierneho spolu (počet kameňov do 7 majú tzv. miniatúry, do 12 tzv. mereditky, viď. dnešný originál) sa cenia potom vyššie ako skladby spracovávajúce tie isté témy pri vyššom počte kameňov.

Pre skladateľov dvojťažiek vypísal krajský denník Hlas ľudu svoj 14. turnaj (ľubovoľná téma). Zásielky (najviac dve) zasielajte do 30. 11. 1982 na adresu: Redakcia Hlas ľudu, Žabotova 2, č. d. 7, 897 18 Bratislava, na diagramoch s plným riešením a adresou autora.


Vzad <<  >> Vpred