Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(31. 10. 1978)


Problém č. 193

Miroslav Havel

Národní osvobození, 27. 1. 1935









Mat 3. ťahom



Kontrolná notácia: biely Ke1 Df5 Jc2 Jd7 Pb5 (5 kameňov), čierny Ka5 Va7 (2 kamene), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom. Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, ul. Obrancov mieru 19, 801 00 Bratislava, s označením ŠACH (pri adrese). Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Knihy za riešenia problémov č. 186 a 187 dostávajú: Imrich Bandžuch zo Spišských Vlachov, Zdenko Hrica z Malaciek, Karol Kováčik z Prešova, Michal Méri z Dunajskej Stredy, Peter Mikuška z Prievidze a Ľubomír Vaško z Košíc.

Riešenie problému č. 190 (Tuxen): 1.Dc7 tempo 1...Kd5, f6, f5 2.Vb4, Vb5, Vb6 mat. Osobitne pôsobivá je geometrická príbuznosť matujúcich ťahov.

Istý druh geometrickej príbuznosti možno nájsť aj v dnešnej trojťažke Miroslava Havla. Pravda, ako v prevažnej väčšine jeho skladieb, ideou problému sú modelové maty. Havel vedel vyčariť aj z jednoduchých miniatúrnych pozícií nečakané matové obrazce. Tu ich objavíme spolu štyri, pričom dva z nich tvoria tzv. echo čiže sú geometricky spríbuznené. Ide o najtypickejší námet českej školy, v ktorom hlavnú umeleckú funkciu má výtvarná stránka – a nie šachový boj. A to je tiež jeden z dôkazov nezávislosti kompozičného šachu od šachu hraného.


Vzad <<  >> Vpred