Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(15. 1. 1974)


Problém č. 44

Wolfgang Pauly

Deutsche Wochenschach 1911









Mat 3. ťahom, pozri text



Kontrolná notácia: biely Ke1 Va1 Vc2 Sf6 Pb5 e6 (6 kameňov), čierny Ke8 Vh8 Jb4 Pa6 c4 h3 h7 (7 kameňov), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom – to isté po otočení do zrkadlovej pozície (t. j. Kd1 Vf2 Vh1 atď.). Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, Hviezdoslavovo nám. 11, 801 00 Bratislava. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Riešenie problému č. 41 (Giobel): Podľa pravidiel šachových úloh začína biely, posledný ťah (ktorým sa dospelo do diagramovej pozície) musel teda vykonať čierny. Ktorý to bol ťah? Ak ťah kráľom alebo vežou, potom čierny nemá právo na rošádu a biely splní výzvu ťahom 1.Ke6 s nebrániteľným 2.Dh8 mat. Ak sa však kráľ ani veža nepohli (a čierny teda môže rošovať), posledný ťah mohol byť len e7-e5 (e6-e5 neprichádza do úvahy pre šach bielemu kráľovi). V tomto prípade môže zahrať biely 1.d5:e6 en passant s hrozbou 2.Dh8 mat a po 1...0-0-0 2.Da8 mat. Úloha má zdanlivo dve riešenia, ale v skutočnosti len jedno – tento zaujímavý námet dostal pred tromi mesiacmi názov "retrovarianty" a podľa zmeneného pravidla Kódexu kompozičného šachu patrí medzi plnohodnotné retrográdne témy. Aj trojťažka S. Loyda, ktorú sme uverejnili 5. 12. 1972, je podľa upraveného pravidla riešiteľná.

Rošáda však dala podnet aj na zloženie celkom "normálnych" problémov, bez akéhokoľvek retrográdneho aspektu. Niekoľko skutočne originálnych úloh na "tému rošády" vytvoril aj slávny rumunský šachový skladateľ Wolfgang Pauly. V dnešnej trojťažke využil okolnosť, že obrátením pozície do "zrkadlovej" formy (t. j. jej otočením okolo zvislej osi) stráca sa možnosť rošády, a to zároveň pre bieleho aj pre čierneho.


Vzad <<  >> Vpred