Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

( 8. 1. 1974)


Problém č. 43

Alberto Mari

Cena

Chess Amateur 1928









Mat 2. ťahom



Kontrolná notácia: biely Ka6 Dh8 Vb6 Vd7 Sa5 Sb7 Je7 Jf8 Pc4 (9 kameňov), čierny Kb8 Dh1 Vd6 Se5 Sg4 Pa4 a7 c5 c6 d3 f7 g6 (12 kameňov), biely začne a dá mat druhým ťahom. Riešenie pošlite do 10 dní na adresu Technických novín, Hviezdoslavovo nám. 11, 801 00 Bratislava. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Knižné ceny za riešenie problému č. 37 vyhrávajú: Milan Babiak z Bratislavy, Peter Kapusta zo Žiliny a Stanislav Messerschmidt z Liptovského Hrádku.

Riešenie problému č. 40 (Lačný): Zdanlivé a zvodnostné hry sme uviedli pri diagrame (zvodnosť 1.f:e5? s hrozbou 2.Vd4 mat viazne na 1...S:f7!). Úvodník 1.J:e5 s tou istou hrozbou vedie k novému páru variantov po blokovaní poľa d5: 1...D:d5 2.Ve1 mat, 1...J:d5 2.Sd3 mat, spojenému takisto s antiduálom. Navyše sa zamení aj mat po 1...K:d5 2.Dc6. Vynikajúca úloha – ako napokon takmer každá skladba Ľ. Lačného.

Hoci analógií medzi technikou a kompozičným šachom by sa našlo nemálo, len veľmi výnimočne sa dostali technické výrazy do šachovej terminológie. Jedným z nich je ventil. Ide o tému svojho času veľmi obľúbenú, ktorej definícia znie takto: obranným motívom je odclonenie čierneho kameňa a súčasným škodlivým motívom prerušenie pohyblivosti toho istého čierneho kameňa. Keď sa prerušuje pohyblivosť iného čierneho kameňa, téma má názov dvojventil. V technike teda ide o zatváranie a otváranie potrubí (pre plyn alebo kvapalinu), v šachových skladbách otváranie a zatváranie línií (pre líniové figúry). Veľmi pekným príkladom na obe uvedené témy je dvojťažka talianskeho skladateľa Alberta Mariho, jedného z najvýznamnejších objaviteľských autorov medzivojnového obdobia.


Vzad <<  >> Vpred