Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

( 9. 10. 1973)


Problém č. 35

Josef Oganes Buzanďan

I. cena

Šachmaty v SSSR 1969









Mat 11. ťahom



Kontrolná notácia: biely Ke1 Va6 Pa2 g6 h7 (5 kameňov), čierny Kh8 Sb8 Sg4 Pa3 a4 a5 g7 (7 kameňov), biely začne a dá mat najneskôr jedenástym ťahom. Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, Hviezdoslavovo nám. č. 11, 801 00 Bratislava. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Riešenie problému č. 32 (Goumondy): Zdanlivé hry 1...De6 2.c:d4+, 1...Se6 2.S:g7+, 1...Je6 2.c:d4+, úvodník 1.De7 šach! 1...De6 2.S:g7+, atď. Teda cyklická zámena druhých ťahov bieleho! Neobyčajne originálna trojťažka – v takýchto dielach šach v úvodníku iste nie je na škodu.

Keď chce praktický alebo korešpondenčný šachista čerpať poučenie z kompozičného šachu, zameria svoju pozornosť najmä na štúdie. A hneď na druhom mieste na mnohoťažky. Obzvlášť dôvtipné "logické" kombinácie sú ako stvorené na to, aby učili presnosti myslenia pri partii. Je u nás už dosť riešiteľov, ktorí prišli mnohoťažkám na chuť, žiaľ, skladatelia im stále nevenujú dostatočnú pozornosť. V posledných rokoch nastalo síce zlepšenie a dokonca Stanislav Vokál z Prešova stal sa preborníkom ČSSR v skladaní mnohoťažiek, no situácia ani tak nie je dobrá. Aj v šachovom umení sú originálne mnohoťažky zastúpené najslabšie zo všetkých oddelení. Domnievame sa teda, že mnohoťažky sú druhou oblasťou po štúdiách, ktorej rozvojom by sa mala zaoberať Sekcia kompozičného šachu pri Slovenskom šachovom zväze.

V Sovietskom zväze pred II. svetovou vojnou bola mnohoťažka tiež popoluškou, ale od päťdesiatych rokov nastáva postupné zlepšovanie. Dnes už aj sovietski skladatelia mnohoťažiek patria medzi najlepších na svete. Presvedčil nás o tom medziiným výsledok posledného preboru ZSSR v šachovej skladbe (1969–1970). Zo série výborných skladieb vyberáme pre našich riešiteľov tú, ktorá skončila na 8. mieste. Otázka vlastne znie: ako sa biely kráľ vymotá z hroziacich šachov?


Vzad <<  >> Vpred