Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(16. 10. 1973)


Problém č. 36

Henri Rinck

II. cena

České slovo 1924









Biely vyhrá



Kontrolná notácia: biely Kb4 Vh7 Jf4 (3 kamene), čierny Kf8 Sa6 Sb2 (3 kamene), biely začne a vynúti výhru aj pri najlepšej obrane čierneho. Prirodzene, stačí dobyť jedného zo strelcov. Veža v spolupráci so svojím jazdcom urobí to skutočne perfektne. Ide tiež o "schematické" dielo, ale koľko precíznosti je v ňom a ako fantasticky je využitá celá plocha šachovnice – a to pri šiestich kameňoch a štyroch ťahoch hlavného variantu! Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, Hviezdoslavovo nám. 11, 801 00 Bratislava. Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Knižné ceny za riešenie problému č. 29 vyhrávajú: Peter Mojžiš z Banskej Bystrice, Gabriel Szekely z Lučenca, Alena Forrová z Nových Zámkov.

Riešenie problému č. 33 (Frič): 1.c7 V:e4+ 2.Kb6 Vb4+ 3.Ka5 Sb7 4.c6 Sc8 pat! Prekvapujúci modelový pat – po iných ťahoch čierneho remizuje biely menej zaujímavo.

Slabší alebo neskúsení šachisti sú známi tým, že sa usilujú rýchlo útočiť na mat alebo aspoň zisk materiálu. Dobytie figúry môže však byť aj témou štúdií, pravda, len ak je spracované s dostatočnou dávkou dôvtipu. Azda najväčším svetovým skladateľom štúdií v tejto oblasti bol Henri Rinck, Francúz, rodák z Lyonu (1870), ktorý však druhú polovicu svojho života prežil v Španielsku (zomrel v Barcelone 1952). Povolaním bol chemický inžinier, ale koľko času musel presedieť nad šachovnicou! Zložil vyše 1400 štúdií (!), a hoci značná časť z nich nepatrí medzi vrcholné diela, predsa ho treba pokladať za mimoriadny zjav, ktorý obrovsky ovplyvnil rozvoj štúdie v XX. storočí Rinck – to je a ostane pojem napriek častým hlasom o schematickosti a formálnosti jeho tvorby.


Vzad <<  >> Vpred