10 Vzad <<  >> Vpred 12

ŠACHY

Vedie Juraj Bosák

49 (5.12.1953)


Sovietska šachová škola

V súvislosti s veľkým úspechom sovietskej šachovej školy na turnaji kandidátov vynoruje sa otázka, v čom sú príčiny takého neobyčajného rozkvetu šachovej hry v SSSR, príčiny neustálych úspechov sovietskych šachistov? Na túto otázku odpovedá M. Botvinnik, ktorý napísal knižôčku o vzniku a podstate sovietskej šachovej školy. Toto dielo pod titulom "Sovietska šachová škola" vydal Svet socializmu aj v slovenskom preklade. Botvinnik okrem iného píše:

"Po Veľkej októbrovej revolúcii sa širokým masám ľudu umožnil prístup ku kultúre, teda aj k malému úseku kultúry: k šachu. V Sovietskom sväze vznikly neobmedzené možnosti pre vzrast mladých talentov. Starostlivosť strany a vlády o kultúru národa, o rozvoj športu a tak aj o rozvoj šachu, vytvára neobyčajné možnosti pre rozvoj šachového umenia. Je to najmä masovosť sovietskeho šachu, ktorá umožňuje nachádzať nové talenty medzi veľkým počtom mladých šachistov a určuje nové smery v šachovom umení. S roka na rok sa zväčšuje v SSSR počet majstrov a veľmajstrov.

Sovietska šachová škola bola vybudovaná na základe čigorinskej školy v ohni turnajových bojov. Sovietski šachisti prevzali od Čigorina vysokú techniku, snahu po iniciatíve, o útok a v obrane o protiútok. Od Aljechina prevzali sovietski šachisti bojové kvality šachového majstra, naučili sa psychologickému postoju k šachovej partii a určitej sebakritike, a hlavne sa usilovali prevziať od Aljechina kombinačný postreh.

V čom spočívajú charakteristické črty sovietskej šachovej školy? Predovšetkým treba uviesť vedeckú prípravu k šachovej hre. Je známe, aký vysoký stupeň dosiahla sovietská šachová literatúra, a to ako špeciálna, tak aj periodická. Časopis "Šachmaty v SSSR" oprávnene je považovaný za najlepší šachový časopis na celom svete.

Sovietski majstri sa dívajú na šach ako na súčiastku ľudskej kultúry, to ich vedie k vážnemu, hĺbavému postoju k šachu a ku kritickému vzťahu k vlastnej práci. Preto sovietski majstri neprestajne hľadajú nové možnosti, kliesnia nové cesty v oblasti teórie a praktickej hry. Tak napr. ak niektorí majstri v minulosti s roka na rok otvárali partie rovnako, sovietska šachová škola sa stavia k tejto otázke ináč. Systém otvorenia sa užíva iba do tých čias, pokiaľ prináša úžitok, potom začínajú sovietski majstri hľadať nové zbrane.

Ak sa predtým sovietski majstri učili od vynikajúcich zahraničných šachistov, teraz je situácia celkom iná. Všetci šachisti uznávajú dnes prvenstvo Sovietskeho sväzu, študujú sovietsku šachovú literatúru, partie sovietskych majstrov, ich systémy otvorenia a spôsob ich prípravy."


Riešenie z 41. a 42. čísla

Úloha č. 4 (Šif – Kd8, Df7, Vb6, Vb7, Se4 – Ka8, Ve5, Vh6, Sa3, Sa4, Pb3, c7, d7, e7, h5, h7 – mat 2. ťahom): 1.De8! hrozí 2.K:c7 mat. V dvoch obranách proti hrozbe čierny pešiak vykľučuje vlastné veže (t. j. prerušuje ich pôsobnosť): 1...d6 2.Va6 mat, 1...d5 2.D:a4 mat. V ďalších dvoch hrách veže vykľučujú strelcov: 1...Vc6 2.K:d7 mat, 1...Vc5 2.K:e7 mat. Doplnková hra 1...Sd6 2.Va6 mat.

Štúdia č. 3 (K. A. L. Kubbel – Kb1, Jf4, Ph6 – Kb3, Sf2, Pb2 – biely vyhrá): 1.Je6! Sh4 2.Jc5+ K~ 3.Je4! a strelec je bezmocný proti postupu Ph6 do dámy. 1...Sg3 2.Jd4+ K~ 3.Jf3! a vyhrá. Vo vedľajšej hre 1...Se1 k výhre vedie 2.Jd4+ aj 2.Jc5+. Zaujímavý boj jazdca proti strelcovi.

Štúdia č. 4 (Kljackin – Kb7, Vh8, Je1, Pg2, h6 – Kh2, Ve7, Pc6, c7, e6, f6, g3, g4 – biely vyhrá): 1.Kc8! f5! (na 1...Vf7 príde 2.Kd8 f5 3.Ke8 a ďalej ako v hlavnej hre), po 1...e5 vyhráva 2.Kd8 napr. 2...Ve6 3.Ve8 Vd6+ 4.K:c7 Vd1 5.h7 a vyhrá. Originálny schodovitý pochod čiernej veže a bieleho kráľa!

Úloha č. 5 (Tusejev – Kc2, Db5, Vf2, Sa7, Je3 – Ke4, Sa8, Sh2, Jh4, Pd6, f5, g7 – mat 2. ťahom): 1.Jd5! s hrozbou 2.Jc3 mat, 1...S:d5 2.De2 mat, 1...Jf3 2.Ve2 mat, 1...Se5 2.Dd3 mat, 1...Ke5 2.Ve2 mat. V prvých troch hrách si čierny blokuje ústupové polia d5, f3, e5. Zaujímavý je mat po 1...Ke5. Na ľubovoľné pole okolo čierneho kráľa tento nemôže ustúpiť z jediného dôvodu: buď je toto kryté bielou figúrou, alebo je na ňom čierny pešiak. Takémuto matu sa hovorí v ruskej šachovej literatúre "praviľnyj" u nás "čistý mat". Dôležité je tiež to, že na vytvorení matovej siete sa zúčastňujú okrem kráľa všetky biele figúry, teda mat je ekonomický. Použitie čistých a ekonomických matov značne obohacuje obsah úlohy a používa sa dnes najmä v trojťažkách. Doporučujeme našim čitateľom znova si pozrieť úlohy č. 7 a 9, v ktorých tiež môžu objaviť niekoľko čistých matov.


Štúdia č. 5

Gleb Zachoďakin

"64" 1931









Biely vyhrá (4–2)



Kontrolná notácia: b. Kg4, Jb2, Jc2, Pe6 (4), č. Ka5, Vc5 (2), biely tiahne a vyhrá. – Skvelou kombináciou sa bielemu podarí uplatniť pešiaka k výhre. Za úplné riešenie 5 bodov. Riešenie s pripojeným kupónom zašlite do 14 dní na adresu redakcie Sveta socializmu, Bratislava, Stalingradská 8. Obálku označte heslom "Šachová súťaž".


10 Vzad <<  >> Vpred 12