1 Vzad <<  >> Vpred 2

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

37 (12.9.1953)


Šach si získal zo všetkých spoločenských hier najviac prívržencov. Táto skutočnosť iste nie je náhodná a núti nás rozmýšľať o tom, čo je príčinou veľkého záujmu o šachovú hru a aké väčšie hodnoty táto hra v sebe skrýva.

Každá uvedomelá činnosť vyžaduje od ľudí schopnosť uviesť do súladu myslenie s praktickou činnosťou a konať podľa predom pripraveného plánu. Schopnosť správne uvažovať, správne predvídať, možno získať rozličným spôsobom. Správnemu rozmýšľaniu a predvídaniu učí nás i hra v šachy. Šach nás učí usporiadať všetky problémy podľa dôležitosti a potom ich postupne riešiť. Ďalej nás šach učí presnosti a snahe po poriadku. Kto nezabúda pri hre ani na najposlednejšieho pešiaka, kto má "poriadok" na svojej šachovnici, prenáša túto vlastnosť i na svoje pracovisko a snaží sa ho usporiadať práve takým vzorným spôsobom.

O význame hry v šachy by sa daly napísať celé knihy. Stačí však poukázať na to, že ohromný počet pracujúcich, vynikajúcich vo svojom odbore, venuje sa hre v šachy. Šach hrajú najlepší robotníci, roľníci, úderníci, zlepšovatelia, majstri, technici i vedci. A všetci vám potvrdia, že im hra v šachy pomáha pri ich každodennej práci.

Hra v šachy nebola kedysi záležitosťou širokých más, ale len zábavou vládnucej vrstvy spoločnosti. So šírením kultúry však nadobúdala stále väčšej obľuby aj v širokých vrstvách pracujúcich. O prvenstvo v šachovej hre zápolili už nie jednotlivci, ale celé krajiny. Výsledky medzinárodných šachových turnajov, hraných v posledných rokoch, ukazujú, že všetky popredné miesta obsadili šachisti Sovietskeho sväzu. Sovietski šachisti obhájili primát nielen v súťaži jednotlivcov (majster sveta sovietsky elektroinžinier Michail Botvinnik), ale aj v súťaži družstiev (víťaz olympijského turnaja – mužstvo SSSR). Veľké úspechy dosiahli sovietski šachisti aj v oblasti problémovej tvorby. Kto aspoň trocha pozná organizáciu šachového života v SSSR, toho tieto výsledky neprekvapia, lebo vie, že SSSR je krajinou, v ktorej sa šachisti tešia pozornosti samej sovietskej vlády. Všetci vedúci činitelia uznávajú výchovné hodnoty šachu a všemožne ho podporujú. Len tak si možno vysvetliť jeho obrovskú rozšírenosť; veď v Sovietskom sväze sa počet aktívnych organizovaných šachistov ráta na milióny! Sovietsky sväz je nám preto aj v oblasti šachu veľkým vzorom; máme sa od neho ešte mnoho čo učiť.

Naša nová šachová rubrika bude čitateľov Sveta socializmu sústavne oboznamovať s tvorbou sovietskych šachistov, či už predstaviteľov praktického šachu, alebo skladateľov-problémistov. Dúfame, že našich čitateľov v tomto smere plne uspokojí a zaujme. Je prirodzené, že spoluprácu čitateľov privítame s radosťou.

Na začiatok prinášame zaujímavú štúdiu známeho sovietskeho majstra (1895 až 1938). Jej riešenie prinesieme v budúcom čísle, kedy tiež vypíšeme šachovú riešiteľskú súťaž o ceny.



Štúdia č. 1

Nikolaj D. Grigoriev









Biely tiahne a remizuje (2–2)



Kontrolná notácia: b. Kc7, Jh8 (2), č. Kc3, Ph4 (2), biely tiahne a remizuje. – Ako chytí jazdec čierneho pešiaka?


1 Vzad <<  >> Vpred 2