Vzad <<  >> Vpred

Šach

Vedie Bedrich Formánek

( 2. 9. 1961)


Problém č. 105 – originál

Karol Mlynka, Kozárovce

Autorova prvá skladba









Mat 2. ťahom (9+6)



Kontrolná notácia: b. Kg1, De2, Ve8, Sd4, Jc8, Jg4, Pb3, b5, f4 (9), č. Kd5, Dg8, Ve6, Sa5, Sf5, Pg3 (6), biely začne a dá mat 2. ťahom. Len málo šachistov sa odváži pustiť sa hneď na začiatku skladateľskej dráhy do zámeny matov. Nádejný Mlynka ju však úspešne skonštruoval už v prvotine. Všimnite si najprv zdanlivé hry (keby začínal čierny) 1...Ve4 2.Dc4 mat, 1...Vc6 2.De5 mat, 1...K:d4 2.Dc4 mat a teraz hľadajte intenciu. Riešenie treba poslať do 13 dní na adresu redakcie.

Riešenie problému č. 99 (Bosík) z 15. júla: 1.f7 hrozí 2.V:c4+ K:c4 3.D:c3 mat, 1...Vc:d6+ 2.Jf6 Je6 3.J:d7 mat, 1...Vd:d6+ 2.Df6 Jg6 3.Dd4 mat, ale aj závažný duál 2.Kh5 (za jeho udanie 1 bod, teda maximálne 4 body). Tento duál našlo iba niekoľko jednotlivcov a mnoho pochvalných poznámok riešiteľov sa týkalo vlastne iba intencie, napr.: "Pekná úloha s obojstranným viazaním figúr a prekvapujúcimi situáciami v riešení" (E. Borecki), "Pestré kombinácie a krásne väzby veží" (K. Mlynka). "Pekná strategická trojťažka" (inž. I. Tatranský). Poznámka.

Ku kontrolnej notácii. V notácií úlohy č. 99 bol vynechaný Pf6 a niektorí riešitelia nám vytýkali, že sme neuverejnili opravu. Riadime sa však touto zásadou: Na overenie správnosti diagramového postavenia slúži kontrolná notácia a v nej sa pre ďalšiu kontrolu uvádza ešte počet bielych a čiernych kameňov. Chyba v diagrame býva, žiaľ, pomerne častá, chyba v kontrolnej notácii veľmi zriedkavá. Keď sa však číslo udávajúce počet kameňov nezhoduje s počtom kameňov uvedených v notácii, ale s počtom na diagrame, notácia je určite chybná a diagram pravdepodobne správny. Keď v takomto prípade neuverejníme v nasledujúcej rubrike opravu, správnosť diagramu tým vlastne dokážeme. – Bude nás zaujímať názor riešiteľov.


Vzad <<  >> Vpred