Vzad <<  >> Vpred

KOMPOZIČNÝ ŠACH

(31.3.2001)


Skladba č. 81 – originál

Miroslav Brada, Zvolen

Mat 2. ťahom, žart (2–3)Predvečer 1. apríla je nesporne vhodný dátum na šachové žarty. Ale aj žarty majú svoju vážnu tvár, teóriu, rozdelenie, tematiku, systematiku a – definíciu. Podľa u nás oficiálne uznanej definície žartovná skladba je skladba s vtipným riešením, ktorého idea spočíva v zmene pravidla, pričom sa na túto zmenu vo výzve neupozorní.

Práve v týchto týždňoch sa vedie diskusia o tom, že existujú aj také žartovné skladby, pre ktoré uvedená definícia neplatí. Nie je vylúčené, že diskusia povedie k prehĺbeniu teórie a rozšíreniu definície, len by nás mrzelo, keby spôsobila slovné hádky namiesto toho, aby viedla k smiechu.

Aj náš mladý a úspešný autor Miroslav Brada (25), momentálne doktorand filozofie v Prahe, už dostal žartovnú inšpiráciu a pre čitateľov vytvoril dvojťažku, ktorej jediným nežartovným momentom je obligátny ťah čierneho 1...h5. Ale aký bude prvý ťah bieleho a mat? Ako pomôcka môže poslúžiť pripojené autorovo motto – silný kráľ.

Kontrolná notácia: b. Kf8 Se8 (2), č. Kh8 Ph6 h7 (3), biely začne a dá mat druhým ťahom, žartovná skladba. Jej naozaj veselé riešenie prinesieme o týždeň.

Riešenie skladby č. 80 (Vukcevich – mat tretím ťahom): 1.Dh7!! hrozí 2.Vh1+ K:g2 3.De4 mat, 1...D:h7+, S:h7+, J:h7 2.Kc3, Kb3, Kd3 a vždy 3.Sb1~ mat, 1...Kf1 2.Vh1+ Ke2 3.Dd3 mat, 1...g6 2.Vh1+ K:g2 3.Db7 mat. Mimoriadne efektný obsah, počnúc od úvodníka cez obrany až po matové zásahy. Trojťažka, za ktorú by sa iste nehanbil ani Sam Loyd, má veľké šance dostať sa medzi bodované na majstrovstvách sveta. (ff)


Vzad <<  >> Vpred