Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(25.5.1979)


Problém č. 1078Richard Réti

Neznámy prameň, 1928?









Biely remizuje



Kontrolná notácia: biely Kh5 Pc6 (2 kamene), čierny Ka6 Pf6 g7 h6 (4 kamene), biely začne a aj po najlepšej obrane čierneho vynúti remízu. Riešenie pošlite do 13 dní na adresu redakcie Nedeľnej Pravdy, Štúrova 4, 893 39 Bratislava, s označením ŠACH pri adrese. Troch správnych riešiteľov odmeníme knihami.


Jubileá Rétiho

28. mája t. r. uplynie 90 rokov, čo sa v Pezinku narodil a 6. júna t. r. 50 rokov, čo v Prahe zomrel Richard Réti. Hoci sa dožil iba 40 rokov, bol šachistom mimoriadne plodným, hral na 50 turnajoch, často vystupoval v simultánkach (svojho času držal aj svetový rekord súčasným zohraním 29 partií naslepo), veľa sa zaoberal šachovou literárnou činnosťou a teóriou hraného šachu a vynikol aj ako autor vyše 50 štúdií, zväčša mimoriadne obsažných a zaujímavých. Autori sovietskeho "Šachového slovníka" nazvali Rétiho vynikajúcim šachovým mysliteľom, umelcom a novátorom.

Materinským jazykom Rétiho bola nemčina, štúdiá absolvoval vo Viedni a podľa osobného oznámenia svojho blízkeho priateľa Artura Mandlera slovenčinu ani češtinu neovládal. Sám sa však pokladal za "Čechoslováka", mal štátne občianstvo ČSR a na šachových olympiádach hrával za naše farby. Je o ňom taktiež známe, že udržiaval veľmi priateľské vzťahy so sovietskymi šachistami, dokonca aj manželku si našiel v Sovietskom zväze.

Réti nebol veľmajstrom, lebo v čase jeho života tento titul ešte neexistoval. Patril však nesporne k najlepším svetovým šachistom svojej doby, a to ako v praktickej hre, tak aj v kompozícii.

Riešenie problému č. 1068 (Mihalčo) z 13. apríla: a) 1.Sf6 tempo 1...Kc3, Kc5, Jd4~ 2.Db3, D:b4, Db5 mat, b) 1.Sf2 tempo 1...Kc3, Kc5, Jd4~ 2.D:b4, Db5, Db3 mat. Ideou dvojťažky je cyklická zámena matov vo svojej "optickej" forme.

Knihy za správne riešenie vyhrávajú: Jaroslava Drutarovská, Bezručova 22, 080 02 Prešov, František Pribula, Gagarinova 1562/7, 069 01 Snina a Ľudovít Strašík, Mudrochova 1, 814 00 Bratislava.

* Ďalšiu správu o okresnom prebore v riešení šachových problémov sme dostali z Trnavy. Prvá etapa prebehla v okresných novinách Trnavský hlas a v oddieloch, za účasti spolu 93 šachistov. Úspešní riešitelia súťaží I. etapy sa zúčastnili na finále okresného preboru, ktorý sa konal 1. mája t. r. v Modranke. Okresným preborníkom sa stal Ľubomír Fabok, na druhom mieste skončil Jozef Dávidík a tretí bol Jozef Slabý. Títo traja šachisti sa kvalifikovali do krajského preboru.


Vzad <<  >> Vpred