Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(21.5.1971)


Problém č. 436Ferenc Fleck

I. cena

TT Die Schwalbe L 31.10.1968









Mat 2. ťahom



Kontrolná notácia: biely Ka8 Dc4 Vf6 Vg1 Se8 Sh2 Jd4 Jg5 Pc7 d3 f4 (11 kameňov), čierny Kg4 Sg2 Pd6 d7 e5 h3 h4 (7 kameňov), biely začne a dá mat druhým ťahom. Skladatelia dvojťažiek neustále hľadajú nové možnosti v obsahovej náplni. Určitým oživením pred niekoľkými rokmi bolo zvýšené používanie šachujúceho úvodníka, oveľa širšie perspektívy však možno očakávať od oblasti zámeny motívov. Menším, aj keď veľmi zaujímavým príspevkom je "Valuškova téma", čiže cyklická zámena matov v symetrických pozíciách a nebývalé možnosti poskytne dvojťažka s exokameňmi. Jednou z malých pikantérií je téma, na ktorú vypísal časopis Die Schwalbe roku 1968 svoj 146. tematický turnaj. Autori mali ináč voľné ruky, museli však splniť jedinú podmienku: postaviť bieleho kráľa do šachu. Iniciátorom aj rozhodcom tohto turnaja bol Angličan B. P. Barnes a víťazom sa stal známy starší maďarský majster, Ferenc Fleck. V jeho úlohe treba porovnať núkajúce sa možnosti "odpovedať" na šach a vystihnúť, ktorá z nich vedie k cieľu. Riešenie pošlite do 12 dní na adresu redakcie Pravdy, Bratislava, Štúrova 4, s poznámkou ŠACH pri adrese. Troch správnych riešiteľov odmeníme knihou.

Riešenie problému č. 429 (Michalko) z 9. apríla: 1.Se6 hrozí 2.Sg4 a 3.Sh5 mat, 1...e3 2.h5+ Kg5 3.J:f3 mat, ale po 1...Jf2 okrem intendovaného 2.Sd7 ide aj 2.Jf5 – tento ťah je vlastne druhou hrozbou. Knižné ceny vyhrávajú: Anton Geffert, Prešov, Októbrová 56, Viliam Štefánik, Žilina, Hliny V, ŠD-VŠD bl. III 510B a František Šveda, Kežmarok, NSA č. 7, okr. Poprad.

* Dvojťažky a štúdie do národných súťaží ČSŠZ možno poslať ešte výnimočne do 24. t. m. na adresu J. Volf, Liberec 5, Na výšinách 6.


* * *

Botvinnik o svojich nasledovníkoch

Bývalý majster sveta v praktickom šachu Michail Botvinnik sa na besedách v Leningrade, Ťumeni a Surgute vyjadril o nastávajúcom "turnaji kandidátov" a zatipoval si aj nasledujúceho majstra sveta. Za veľkú "hrozbu" pre vedúcich sovietskych majstrov označil Američana Fischera. Z hľadiska stratégie síce nie je príliš originálny, ale obdivuhodne prepočítava varianty a je objektívnejší ako Dán Larsen. "Našou úlohou je vybudovať proti Fischerovi obranu, uchrániť pred ním sovietsky šach," povedal Botvinnik. Ani vyhliadky Tajmanova vo štvrťfinálnom zápase s Fischerom nepokladá za beznádejné. Petrosian s najväčšou pravdepodobnosťou zvíťazí nad mladým a perspektívnym Hübnerom z NSR a na zápase Korčnoj – Geller nezáleží. Larsen, ktorý hrá ľahko a ekonomicky, má množstvo originálnych a dobrých myšlienok a veľmi miluje šach, zrejme bez námahy porazí Uhlmanna. Aj keď predpokladáme, že v turnaji kandidátov zvíťazí nakoniec Fischer, prečo by sme mali rátať aj s jeho víťazstvom vo vyzývacom zápase so Spasským? Terajší majster sveta má rád zložité pozície, je veľmi dobrým psychológom, ľahko obnovuje svoje sily, je kritický a po prehre nestráca hlavu. Preto pravdepodobne ubráni roku 1972 svoj trón – dodáva Botvinnik, dokazujúc, že celé dianie v praktickom šachu stále bedlivo sleduje.


Vzad <<  >> Vpred