Vzad <<  >> Vpred

ŠACH

(27.3.1965)


Problém č. 12T. R. Dawson

Fairy Chess Review 1956









Mat 3. ťahom

Biely cvrček Ch5!



Kontrolná notácia: biely Ke1 Dc5 Ch5 Pb3 b5 f3 (6 kameňov), čierny Ka5 Pe7 h6 (3 kamene), biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom. Podmienky riešiteľskej súťaže sú uvedené vyššie.


Na scéne cvrček !

Blíži sa prvý apríl, deň lesov, vtákov, nepríjemných vtipov a podarených lží. Prvoaprílové materiály sa zvyknú v novinách uverejňovať obrátene, zobrali sme preto jednu bielu dámu, obrátili ju hore nohami a zaradili do dnešného diagramu na h5. Skúsení čitatelia vedia, že takáto figúra sa nazýva cvrček a vymysleli ju autori šachových problémov, aby spestrili "jedálny" lístok riešiteľov. Terminológia sucho hovorí, že cvrček patrí do skupiny tzv. preskakujúcich figúr a pohybuje sa v rovnakých smeroch ako dáma, ale iba skokom na pole bezprostredne za prvým kameňom, ktorý jej stojí v ceste. Tak napr. náš Ch5 môže ťahať na h7 (skokom cez Ph6), alebo na e2 (skokom cez Pf3). Okrem toho pôsobí na b5 (skokom cez Dc5). Keby na h7, e2, b5 stáli čierne kamene, cvrček by ich mohol brať, podobne by šachoval čierneho kráľa na týchto poliach. Ťah 1.Dd6+ je šach od cvrčka (skokom cez b5), ktorý môže čierny odvrátiť dvoma spôsobmi: 1...e5! (Ch5 už pôsobí na d5) a 1...K:b5l Jedným slovom, je to mimoriadne zaujímavá figúra, ktorá iba skáče a je úplne "mŕtva", keď nemá v ceste nejaký kameň na preskočenie.

Dúfame, že toto vysvetlenie bude stačiť, aby sa veľká rodina našich riešiteľov pustila do dnešného problému. Môžeme ešte prezradiť, že cvrček si v ňom s chuťou zaskáče a aktívne sa bude podieľať na všetkých troch matoch!

Riešenie pošlite do 12 dní na adresa redakcie, Bratislava, Štúrova 4 a pripojte k nemu poznámku, či sa vám problém zdal pekný alebo ťažký, aký je váš názor na cvrčka a pod.

Troch správnych riešiteľov odmeníme knihou. Osobitnú cenu dostane riešiteľ, ktorý pripojí najzaujímavejší komentár!

Riešenie problému č. 10 (Berkenbusch) z 13. marca: 1.Vh1 (hrozí 2.Vh6 mat), 1...Sh5! 2.Va1 Se2! 3.Ve1! a v opakovanej pozícii s čiernym na ťahu vychádza zdanlivá hra 3...Se2~ 4.Ve6 mat. Knižné ceny vyhrávajú: Vojtech Hevier, Borovce 34, okr. Trnava, Jozef Hrubovský, Vranov, Sov. armády 95/141 a Peter Pekarčík, Spišská Nová Ves, Banícka, bl. H/11.

* Šachová sekcia ÚV ČSTV vypisuje náborovú súťaž v skladaní šachových problémov pre začínajúcich autorov, ktorí pred 1. januárom 1962 neuverejnili nijaký problém. Pôvodné a dosiaľ neuverejnené problémy ľubovoľného druhu (dvojťažky, trojťažky, štúdie atď.), poslaná najneskôr 1. augusta 1965 na adresu ÚV ČSTV, Praha 1, Na poříčí 12 s poznámkou "Problémový šach", ohodnotí problémová komisia šachovej sekcie. Autori najlepších problémov vyihrajú vecné, resp. knižné ceny. Účasť na súťaži odporúčame všetkým našim začínajúcim autorom a riešiteľom!


Vzad <<  >> Vpred